Åland United on jälleen Suomen Cupin mestari! Maalivahti Matilda Nurmi nousi sankariksi rangaistuspotkukilpailussa
Åland United on toista vuotta putkeen naisten Suomen Cupin mestari. ÅU uusi mestaruutensa lauantaina, kun se kaatoi PK-35 Vantaan rangaistuspotkukilpailun päätteeksi Helsingin olympiastadionilla.
Avausjaksolla ylärimat kolisivat kummassakin päädyssä. Ensin PK-35 Vantaan Wilma Forsblom koetteli maalikehikkoa 19. minuutilla ja myöhemmin Åland Unitedin Cassandra Korhonen täräytti rimaan puolittaisesta läpiajosta.
Hetki ennen Korhosen yritystä ÅU tykitteli useammankin vedon kulmapotkun jälkimainingeissa, mutta PK-35 Vantaan puolustus sinnitteli ja kesti.
Ålandin puolustus taas joutui antautumaan hieman ennen taukovihellystä. PK-35 Vantaa eteni maltilla siirrellen rangaistusalueella, ja hyökkäyksen päätti Roosa Bröijer, joka ohjasi pallon suoraan keskityksestä sisään.
Toista jaksoa oli takana viitisen minuuttia, kun Åland United tuli tasoihin. Monica Hagströmin antama kulmapotku tavoitti Pille Raadikin, joka pukkasi pelivälineen hankalasta asennosta verkkoon.
Varsinaisella peliajalla tai jatko-ottelussa ei enempää osumia nähty, joten voittaja ratkaistiin rangaistuspotkukilpailulla. Åland United oli pilkuissa parempi osumin 4-2, kun kaikki sen vetäjät onnistuivat ja maalivahti Matilda Nurmi pysäytti Oona Seveniuksen ja Anna Olmalan yritykset.
Jännitysnäytelmä Cup-mestaruudesta päättyy Åland Unitedin voittoon rangaistuspotkukilpailun jälkeen. Varsinaisen peliajan jälkeen ottelun oltua tasan 1-1 miteltiin tasainen jatko-ottelu. Rankkarit voitti ÅU 2-4. Onnea Ahvenanmaalle! Hyvä matsi @PK35Vantaa! #SuomenCup
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Messi ja Ronaldo mättivät taas maaleja – matkaa maailmanennätykseen onkin vielä?
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Uusi käänne Neymarin ristiriitaisessa kaudessa – vaarassa saada pitkän pelikiellon
- Lukas Hradecky myöntää kauden olleen vaikea
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Kylian Mbappé tunnustaa: Ei antanut tarpeeksi Luis Enriquelle
- Haastattelu: Näin Joonas Rantanen kommentoi Emmanuel Boatengin epäonnistunutta siirtoa
- Achraf Hakimi kertoo, miksi Lionel Messi saattaa tehdä ympärillään olevista pelaajista huonompia
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
