Euroopan MM-karsinnat kääntyvät loppusuoralle, marraskuussa valtavasti ”finaaleja” – kooste lohkojen tilanteista
Kuva: Getty Images
Tanskasta tuli tiistaina isäntämaa Qatarin ja Saksan jälkeen kolmas maa, joka on varmistanut paikkansa ensi vuoden MM-turnauksessa. Kaikkiaan MM-karsinnat alkavat olla jo sen verran pitkällä, että karsinnoista on pudonnut (tai ts. mahdollisuutensa menettänyt) enemmän maita kuin kisapaikoista taistelevia yhä on. MM-karsinnat aloitti yhteensä 209 maata, ja niistä 95:llä on vielä mahdollisuudet kisoihin.
Euroopan osalta tälläkin viikolla kävi kato, kun sekä maanantaina että tiistaina neljän eurooppalaisen maan teoreettisetkin kisamahdollisuudet vaihtuivat olemattomiksi. Kun mukaan laskuihin otetaan myös Afrikka, menetti tiistaina peräti 12 maata mahdollisuutensa MM-kisoihin. Kaikkiaan Euroopan 55 maasta teoreettiset mahdollisuudet MM-kisoihin on vielä 31:llä (mukaan laskettu jo paikkansa varmistaneet Saksa ja Tanska).
Luodaan tässä kuitenkin katsaus MM-karsintoihin nimenomaan Euroopan osalta, kun jokaisella maalla on pelaamatta lohkovaiheessa enää korkeintaan kaksi marraskuista ottelua. Jännitys on tuolloin huipussaan paitsi Huuhkajien niin myös monien muiden maiden kohdalla. Marraskuussa erittäin monessa lohkossa pelataan myös kärkikaksikon keskinäisiä otteluita, jotka ovat ikään kuin ”finaaleja” suorasta MM-kisapaikasta.
Lohko A: Suoran kisapaikan lunastaa joko Serbia tai Portugali. Serbia johtaa pisteen erolla, mutta se on pelannut ottelun Portugalia enemmän. Kisapaikka ratkaistaan joka tapauksessa maiden keskinäisessä Portugalissa 14. marraskuuta, mutta Cristiano Ronaldon ryhmä voi saada otteluun etulyöntiaseman, jos se voittaa kolme päivää aiemmin vieraissa Irlannin. Pelkkä tasapelikin riittäisi viemään Portugalin Serbian edelle ennen päätöskierrosta maalieron turvin.
Lohko B: Ruotsi johtaa lohkoa kahden pisteen turvin ennen Espanjaa, kun molemmilla on kaksi peliä pelaamatta. Suora kisapaikka ratkennee maiden keskinäisessä Espanjassa 14. marraskuuta. Kolme päivää aiemmin Ruotsi kohtaa vieraissa Georgian. Paikkaa lohkokakkosena ja jatkokarsinnassa himoitsee yhä myös Kreikka, joka isännöi 11. marraskuuta Espanjaa ja kolme päivää myöhemmin Kosovoa. Hurjimmassa skenaariossa tuore Nations League -finalisti Espanja putoaisi vielä lohkon kolmoseksi eikä pääsisi edes jatkokarsintaan.


LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cristiano Ronaldo päätti boikottinsa: ”Kuulun Saudi-Arabiaan”
- Palermon huippuvire jatkuu – Joel Pohjanpalo iski maalin ja Jesse Joronen piti nollapelin
- Ruotsin cupin lohkovaihe käynnistyi – Toni Koskelan ja Jani Honkavaaran joukkueet hävisivät
- Pohjanmaan derbyssä hurja tulos – VPS murskavoittoon
- MLS-kausi käynnistyy illalla – mukana neljä suomalaista
- Ruotsalaisseura tekemässä huippuhankinnan luovin keinoin
- Euroopan pienin seura tyrkyllä pudotuspeleihin
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Euroopan pienin seura tyrkyllä pudotuspeleihin
- Palermon huippuvire jatkuu – Joel Pohjanpalo iski maalin ja Jesse Joronen piti nollapelin
- Ruotsalaisseura tekemässä huippuhankinnan luovin keinoin
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Pohjanmaan derbyssä hurja tulos – VPS murskavoittoon
- Ruotsin cupin lohkovaihe käynnistyi – Toni Koskelan ja Jani Honkavaaran joukkueet hävisivät
- MLS-kausi käynnistyy illalla – mukana neljä suomalaista
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”