Rikkoiko Ruotsin kaatanut pikkumaa sääntöjä? – Päävalmentaja seurasi peliä katsomosta ja antoi ontuvan selityksen: ”Hän kuunteli oopperaa”
Kuva: Getty Images
Georgia päätti MM-karsintaurakkansa upeaan 2-0-voittoon Ruotsista torstai-iltana. Georgian päävalmentaja Willy Sagnol seurasi peliä katsomosta toimitsijakiellon takia, mutta hänellä saattoi olla suora yhteys apuvalmentajaan ottelun aikana.
Georgian valmentajana ottelussa toimi Sagnolin apuvalmentaja Zurab Khizanišvili. Ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Sagnol joutui vastaamaan kinkkisiin kysymyksiin.
Khizanišvilillä oli selkeästi ottelun aikana kuuloke korvassaan. Kysymys kuuluikin, oliko Sagnolilla suora yhteys apuvalmentajaansa vai ei? Sagnol antoi ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa selityksen kuulokkeelle.
– Hän kuunteli oopperamusiikkia. Hän rakastaa sitä.
Toimittaja uteli vielä, oliko Sagnol tosissaan.
– Kyllä, kyllä! Hän rakastui oopperaan, kun hän pelasi Rangersissa 14-15 vuotta sitten. En ole itse vähään aikaan kuunnellut oopperaa kylläkään, Sagnol selitti.
Sagnol viesti ottelun aikana joka tapauksessa vaihtopenkin suuntaan katsomosta käsin, mutta miehen omien sanojensa mukaan kantavan äänensä voimin.
– Istuin katsomossa ja minulla on todella kantava ääni, joten he kuulivat minut katsomosta käsin. Sitä minun lapsenikin sanovat, että minulla on painava ääni, Sagnol totesi hymyillen.
Aftonbladet kysyi Ruotsin joukkueenjohtaja Stefan Petterssonilta, aikooko joukkue tehdä Sagnolista jatkotoimenpiteitä. Petterssonin mukaan kommunikointi ei ole sallittua, mutta joukkue ei aio ainakaan tällä haavaa tehdä asiasta valitusta, vaan keskittyy jo sunnuntaina pelattavaan Espanja-otteluun.
LUE MYÖS:
- ”Ruotsalainen fiasko, surkeinta 13 vuoteen!” – Zlatan Ibrahimovic palasi maajoukkueeseen ja Ruotsi koki karmean tappion MM-karsinnoissa
- Katsoja ryntäsi Zlatan Ibrahimovicin kimppuun – näin supertähti kommentoi Ruotsin shokkitappiota
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Turkin vedonlyöntiskandaali: 149 tuomaria hyllytetty
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Toni Koskelan Kalmar nousee Ruotsin Allsvenskaniin
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Benjamin Källman on hirmuiskussa
- Nyt se on varmaa: Suomi hakee isoa euro-ottelua Helsinkiin
- Paul Pogballe jälleen takaisku
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan