”Skandaali” – Dortmund-tähdiltä rajua kritiikkiä tuomarille, sopupelihistoria nostettiin esiin
Bayern München voitti Borussia Dortmundin lauantaina 3-2 Bundesliigan Der Klassikerissa.
Runsastapahtumaisessa pelissä nähtiin muutamakin kiistanalainen tilanne, mutta Dortmundin kannalta niistä kohtalokkain oli Bayernille tuomittu pilkku.
Vierasjoukkue sai videotarkistuksen jälkeen rangaistuspotkun, kun Dortmundin toppari Mats Hummels osui palloon kädellään. Hummels syöksyi puskemaan palloa kahden pelaajan välistä ja osui vahingossa kädellään pelivälineeseen.
Seuranneesta pilkusta Robert Lewandowski tykitti illan toisen osumansa, joka jäi ottelun voittomaaliksi.
Dortmundin kummatkin maalit syöttänyt Jude Bellingham teki pelin jälkeisessä haastattelussa selväksi, että hän ei ollut tyytyväinen erotuomari Felix Zwayerin toimintaan.
– Minusta se ei ollut pilkun paikka. Hän (Hummels) ei edes katso palloon, hän taistelee päästäkseen pallolle, ja sitten se osuu häneen.
– Voitte tarkastella monia muita päätöksiä pelissä. Mitä voi odottaa, kun antaa Saksan suurimman ottelun tuomarille, joka on syyllistynyt sopupeliin?
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
(@JanAageFjortoft)
Kommentillaan Bellingham viittasi vuoden 2005 sopupeliskandaaliin, jossa Zwayer oli todistajana ja osallisena.
Zwayer ilmoitti kolmen muun tuomarin kanssa epäilyksistään erotuomari Robert Hoyzeria kohtaan Saksan jalkapalloliitolle. Hoyzer sai tutkinnan jälkeen elinikäisen toimitsijakiellon kaikkeen jalkapalloon liittyvään toimintaan sekä 2,5 vuoden vankeusrangaistuksen. Zwayer taas sai kuuden kuukauden toimitsijakiellon, koska hän oli ottanut vastaan 300 euron lahjuksen Hoyzerilta.
Myös Bellinghamin joukkuekaveri, Dortmundin tähtihyökkääjä Erling Håland moitti Zwayerin toimintaa omassa haastattelussaan. Norjalaiskärjen mielestä Dortmundille olisi pitänyt viheltää pilkku, kun Lucas Hernández kaatoi Marco Reusin rangaistusalueella. Kyseistä tilannetta Zwayer ei käynyt tarkastamassa videolta.
– Minusta tämä [ottelu] oli skandaali tuomaritoiminnan osalta.
– Kysyin häneltä (Zwayerilta), miksi hän ei vain mennyt katsomaan sitä [Reusin tilannetta videolta].
– Hän sanoi, että siihen ei ole tarvetta. Kuin ylimielinen… Ei, minun on rauhoituttava hieman nyt. Hän oli ylimielinen, ja muuta en sano.
Ottelun jälkeen Håland myös twiittasi kuvan, jossa kerrottiin Zwayerin toimivan tuomarina Dortmundin ja Bayernin ottelussa. Tekstisaatteeksi hän lisäsi vain alapeukun. Norjalaistähti poisti kuitenkin julkaisunsa nopeasti.
- Virallista: IFK Mariehamnin valmentaja vaihtuu
- Juho Kilon ADO Den Haag koki ison pettymyksen Hollannissa
- Haastattelu: HJK:n maalitykki Mads Borchers kertoi mielipiteensä tulevaisuudestaan
- Suomen 16-vuotias maalivahtilupaus siirtyy Espanjaan
- Kylian Mbappén vitsi sai Kiinan sekaisin – La Liga joutui pyytämään anteeksi
- Lamine Yamalin leirissä ei sulatettu Ballon d’Or -valintaa – Harry Kanelle raju kuitti
- Virallista: FF Jaron ensi kauden valmentaja selvillä
- Leo Walta iski taas maalin – sai valmentajalta kehut: ”Näkee kentällä asioita, joita muut eivät näe”
- Näkökulma: Harry Kane nauraa viimeisenä – Kultainen pallo meni oikeaan osoitteeseen
- Englanti marssi kentältä valmentajan käskystä MM-ottelussa – vastustajaa syytetään rasismista
- Suomen 16-vuotias maalivahtilupaus siirtyy Espanjaan
- Lamine Yamalin leirissä ei sulatettu Ballon d’Or -valintaa – Harry Kanelle raju kuitti
- Joel Pohjanpalon Palermo hurjassa iskussa – Filippo Inzaghi kehui suomalaiskärkeä
- Virallista: FF Jaron ensi kauden valmentaja selvillä
- Näkökulma: Harry Kane nauraa viimeisenä – Kultainen pallo meni oikeaan osoitteeseen
- TPS myy pelaajansa Ruotsiin – iso siirtokorvaus
- Kylian Mbappén vitsi sai Kiinan sekaisin – La Liga joutui pyytämään anteeksi
- Leo Walta iski taas maalin – sai valmentajalta kehut: ”Näkee kentällä asioita, joita muut eivät näe”
- Ballon d’Or -voittajat on valittu!
- Haastattelu: HJK:n maalitykki Mads Borchers kertoi mielipiteensä tulevaisuudestaan
