Markku Kanerva kommentoi Nations Leaguen arvonnan tulosta – Huuhkajien päävalmentaja paljasti toivelohkonsa ja pahimmat pelkonsa

Kuva: Juha Tamminen
Suomen lohko Nations Leaguen kolmannelle kaudelle arvottiin torstai-iltana Sveitsin Nyonissa.
Huuhkajien kannalta arvonta tarjosi niin uutta kuin ennestään kovin tuttua. Entiset huippupelaajat Robert Pirès ja Gaizka Mendieta nostivat kulhoista Suomen seuraksi Montenegron, Romanian ja Bosnia-Hertsegovinan.
Suomen päävalmentaja Markku Kanerva otti tuoreeltaan kantaa arvonnan tuloksiin torstai-illan lehdistötilaisuudessa.
[readmore from=Huuhkajat]
Bosnia-Hertsegovina on Kanervan mukaan luonnollisesti hyvinkin tuttu vastustaja, mutta on lohkossa mukana myös vastustaja, jota Suomi ei ole kohdannut.
– Montenegro on mielenkiintoinen uusi tuttavuus. Romania sitten on varmasti jopa lohkon suurin voittajasuosikki. Uskon silti, että ristiin pelaamista tulee erittäin paljon. Tasainen lohko ja ihan ok tulos, vastasi Kanerva SuomiFutiksen kysymykseen.
Montenegro tosiaan on maa, jota Suomi ei ole koskaan kohdannut. Huuhkaja-luotsin mukaan entisen Jugoslavian maissa on aina paljon pallollista taitoa.
– Siellä on pelaajia Espanjan La Ligasta ja Italian Serie A:sta. Laatua on, ja scouttauspohjaltakin mielenkiintoista, kun tulee täysin uusi joukkue.
– Se on todettava jo nyt, että tässä lohkossa ei ole kyllä yhtään helppoa vieraspeliä!
Vaikein mahdollinen torstain arvontatulos ei missään tapauksessa ollut. Samaa mieltä oli myös Kanerva.
– Ykköskorista Ukraina ja kolmoskorista Serbia. Sitten Albania, Slovenia tai Montenegro. Viimeinen kori on vähän makuasia. Ainakaan Serbiaa ja Ukrainaa ei olisi halunnut kohdata. Se vältettiin.
Oli Suomen luotsilla myös selviä suosikkeja.
– Toivelohkona olisin varmasti Islannin, Israelin ja Armenian napannnut, mutta nämä harvemmin toteutuvat, naurahti Kanerva.
Suomen Nations League -taival alkaa kesäkuussa. Tarkempi otteluohjelma selviää perjantaina.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Takavuosien MM-tähti loukkaantui vakavasti – kolme kylkiluuta murtui ja keuhko luhistui osittain
- Suomalaiskaksikosta Ruotsin mestareita kolme kierrosta ennen Allsvenskanin päätöstä
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Expressen: Tässä on Ruotsin uusi päävalmentaja
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa