”Olen erittäin pettynyt seuran toimintaan” – Petteri Pennasen siirto Ilvekseen sai entisen KuPS-hyökkääjän kiehumaan
Kuva: Juha Tamminen
Tampereen Ilves vastasi tiistaina yhdestä talven kovimmasta hankinnasta, kun seura ilmoitti tehneensä 3+1-vuotisen sopimuksen Petteri Pennasen kanssa. KuPS:n entinen hyökkääjä Ilja Venäläinen kertoi oman kantansa kohuttuun siirtoon.
Pennanen on KuPS:n kasvatti. Pennanen oli tärkeässä roolissa, kun KuPS juhli mestaruutta kauden 2019 päätteeksi. Mestaruuden jälkeen Pennanen lähti Indonesiaan, mutta reissu jäi lyhyeksi. Kaudella 2020 Pennanen ehti vielä pelata loppukaudesta KuPS:n riveissä, kun kuopiolaiset sijoittuivat sarjassa pronssille.
Viime tammikuussa Pennanen lähti uudestaan ulkomaille, tällä kertaa Yhdysvaltoihin Sacramento FC:n riveihin. Pennanen pelasi USA:n toiseksi korkeinta USLC-sarjaa 22 ottelun verran.
Nyt oli kotiin paluun aika. Moni kuopiolainen varmasti odotti vesi kielellä sitä, että Pennanen, 31, palaisi KuPS:n riveihin. Toisin kävi, kun Ilves nappasi Veikkausliigan mittarilla tähtipelaajan statuksella operoivan Pennasen pitkällä sopiimuksella.
”Keltamustan sydämen” omaava Venäläinen ei katsonut hyvällä sitä, ettei KuPS ollut halukas kotiuttamaan Pennasta. Pennanen on edustanut Veikkausliigassa KuPS:n lisäksi Turun sekä Rovaniemen Palloseuroja.
– Jos ja kun tämä siirto johtuu KuPSin haluttomuudesta tehdä sopimus ikonilleen, olen erittäin pettynyt seuran toimintaan, yli 280 ottelua KuPS:n riveissä pelannut Venäläinen kirjoittaa Twitterissä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nazinhosta Lukas Hradeckyn seurakaveri?
- Ronald Koeman junior pisti isäänsä paremmaksi – maalivahti teki maalin
- Neymar menetti hermonsa vuoden tärkeimpänä päivänä – oliko se siinä?
- Odotetuin MM-kokoonpanojulkistus tänään suorana netissä
- SJK:n pelaaja valittiin kesän MM-lopputurnaukseen
- Fabrizio Romano: José Mourinho siirtyy Real Madridin peräsimeen
- Lukas Hradeckyn AS Monacon kausi päättyi pettymykseen – takaportti auki europeleihin
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin