Lähde: Napolin seuraikoni Lorenzo Insigne saamassa Torontoon Italian maajoukkueesta tuttua seuraa

Saimme lukea tammikuun alussa yhdestä tämän vuoden ehkä yllättävimmistä siirroista, kun Italian viime kesän euroopanmestarijoukkueen tähti Lorenzo Insigne sitoutui liittymään MLS-seura Toronto FC:n vahvuuteen. 30-vuotiaan lähes koko tähänastisen uransa Napolissa pelanneen Insignen sopimus astuu voimaan 1. heinäkuuta.
Kenties Insignen sopeutumista Kanadaan ja MLS:ään helpottaa se, että Tuttomercatoweb-sivuston mukaan Toronto on lähellä toisenkin italialaispelaajan hankintaa. Nyt kyseessä on kokenut Genoan kapteeni Domenico Criscito.
35-vuotiaan Crisciton sopimus Genoan kanssa ulottuu kesään 2023, mutta hänen uskotaan pääsevän siirtymään Torontoon tulevana kesänä vaatimattomalla siirtosummalla. Crisciton uskotaan saavan Torontolta kolmivuotisen sopimuksen.
Samassa seurassa Insigne ja Criscito eivät ole pelanneet, mutta he tuntevat toisensa Italian maajoukkueesta, jossa Insigne on pelannut vuodesta 2012 lähtien, alati kasvavassa roolissa. Vasen laitapuolustaja Criscito on pelannut Italian A-maajoukkueessa yhteensä 26 ottelua, joista viimeisimmät vuonna 2018. Hänen ainoat arvokisansa olivat vuoden 2010 MM-kisat.
[readmore from=Criscito-Domenico]
Criscito on pelannut lähes koko komean Serie A -uransa Genoassa, mutta pelasi myös Juventuksessa kahdeksan pääsarjaottelua kaudella 2007-2008. Vuosina 2011-2018 hän edusti Pietarin Zenitiä.
Tällä kaudella paljon myös topparina pelannut Criscito on tehnyt 15 Serie A -ottelussa komeat viisi maalia.
Lähde: Football-Italia
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”