Virallista: USA:n huippulupaus suoraan Bundesliigan putoamistaistoon – isommat seurat jäivät nuolemaan näppejään

Kuten sunnuntaina uumoilimme, siirtyy huippulupaava yhdysvaltalaishyökkääjä Ricardo Pepi Bundesliigan FC Augsburgiin. Augsburg virallisti siirron maanantaina iltapäivästä.
Ensi sunnuntaina 19 vuotta täyttävä Pepi allekirjoitti Augsburgin kanssa vuoteen 2026 ulottuvan jatkosopimuksen, johon sisältyy myös osto-optio. Kickerin mukaan Augsburg maksaa Pepistä FC Dallasille lopulta 16 miljoonan euron siirtokorvauksen, joka voi nousta bonuspykälien täyttyessä. Bild puhuu suorasta 13 miljoonasta eurosta plus bonukset. Siirtosumma on Augsburgin uusi seuraennätys.
Aiemmin syksyllä Pepiä oltiin huhuttu myös Bayern Müncheniin ja viime aikoina voimakkaasti tällä kaudella Mestarien liigaa pelanneeseen Wolfsburgiin. Myös Real Madridista oli liikkunut huhuja. Voiton vei kuitenkin kevyemmän kaliiperin seura Augsburg, joka käy paraikaa taistelua putoamista vastaan. Augsburg on Bundesliigassa neljänneksi viimeisenä, vain kaksi pistettä suoran putoajan paikalla olevaa Arminia Bielefeldiä edellä.
Pepin kerrottiin lehdistössä olleen jo Wolfsburgin kanssa yksimielinen sopimuksesta, kunnes Augsburg tuli viime hetkillä väliin. Wolfsburgin korkein tarjous siirtokorvauksesta oli 10 miljoonaa euroa.
– Unelmani oli vaihtaa viime MLS-kauden jälkeen Eurooppaan. Näen FC Augsburgissa ja Bundesliigassa täydellisen ympäristön nuorelle pelaajalle kerätä pelikokemusta korkeimmalla tasolla, Pepi kommentoi siirtoaan.
– Minuun teki vaikutuksen, kuinka sinnikkäästi FCA:n vastuulliset tavoittelivat minua. Siksi minulla oli ensihetkestä lähtien todella hyvä tunne siitä, että FCA on minulle juuri oikea seura.
Juttu jatkuu twiitin jälkeen.
Pepistä tuli samalla yksi Bundesliigan kymmenestä rahakkaimmasta alle 19-vuotiaiden pelaajien siirroista. Toistaiseksi näin kalliita nuorten pelaajien hankintoja olivat tehneet vain Bayern München, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen ja RB Leipzig, mutta nyt myös Augsburg räväytti oikein kunnolla.
Nuoresta iästään huolimatta Pepi on pelannut jo 57 ottelua MLS:ssä, tehden niissä 16 maalia. Pepi nousi syyskuussa myös USA:n A-maajoukkueeseen ja teki heti kahdessa ensimmäisessä pelissään kolme maalia. Nyt otteluita on pelattuna seitsemän (maalisaldo sama 3). Koko tähänastisen uransa synnyinosavaltiossaan Teksasissa pelannut Pepi kuuluu suurella todennäköisyydellä myös USA:n MM-kisamiehistöön, jos ja kun USA kisalippunsa Qatariin lunastaa.
Lähde: Transfermarkt
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia