Franck Ribéry mukana autokolarissa – kävi sairaalassa päähän tulleen tällin vuoksi
Kuva: Getty Images
Serie A:n sarjajumbon Salernitanan kokenut runkopelaaja Franck Ribéry, 38, oli sunnuntain vastaisena yönä autokolarissa. Ribéry oli autossa apukuskin paikalla, kun auto törmäsi liikennevalopylvääseen. Kolari tapahtui noin kolmelta aamuyöllä.
Ribéry sai kolarissa lievän kallovamman. Hänet vietiin ambulanssilla sairaalaan hoidettavaksi.
Pitkään Bayern Münchenissä pelannut ranskalainen pääsi on jo päässyt pois sairaalasta, mutta hänen ei uskota voivan pelata Salernitanan seuraavassa ottelussa, perjantaina vieraissa Interiä vastaan.
[readmore from=Ribery-Franck]
Salernitana on putoamisviivan päällä olevaa Cagliaria kymmenen pistettä jäljessä, mutta se on pelannut kaksi ottelua vähemmän.
Erinäisistä loukkaantumisista ja terveyshuolista kauden aikana kärsinyt Ribéry siirtyi Salernitanaan ilmaissiirrolla viime kesänä. Hän on antanut tällä kaudella 16 ottelussa kaksi maalisyöttöä, eikä ole tehnyt yhtään maalia. Ribéryn uumoillaan lopettavan uransa tämän kauden jälkeen.
LUE MYÖS:
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa