Virallista: Pierre-Emerick Aubameyang siirtyy Barcelonaan jätettyään Arsenalin – sopimuksessa mielenkiintoinen optio
Kuva: Getty Images
Gabonilainen tähtihyökkääjä Pierre-Emerick Aubameyang siirtyy Barcelonaan.
Aubameyang, 32, on solminut Barcelonan kanssa kesään 2025 ulottuvan sopimuksen, jossa on optio sopia ensi kauden jälkeen tapahtuvasta lähdöstä. Diili sisältää sadan miljoonan euron ulosostoklausuulin.
Hänen odotettiin alunperin siirtyvän Barcelonaan lainalle Arsenalista, mutta Aubameyang päätyikin purkamaan sopimuksensa Tykkimiesten kanssa ja siten vaihtamaan seuraa seuraa ilman siirtokorvausta. Hänen ja Arsenalin välinen diili olisi päättynyt ensi kauden jälkeen.
Times-lehti uutisoi keskiviikkona, että Arsenalin oli maksettava Aubameyangille seitsemän miljoonan punnan kertakorvaus (noin 8,3 miljoonaa euroa) sopimuksen purkamisesta ja että hän suostui palkanalennukseen Barcelonassa. Arsenalissa hänen palkkansa oli lehtitietojen mukaan noin 417 000 euroa viikossa.
Aubameyang pelasi Arsenalin paidassa viimeksi joulukuun alussa, kun hän tuli lyhyesti vaihdosta kentälle Evertonia vastaan. Pian kyseisen ottelun jälkeen Tykkimiehet otti gabonilaiskärjeltä joukkueen kapteeninnauhan pois hänen ”viimeisimmän kurinpidollisen rikkomuksen” takia.
Athleticin mukaan rikkomuksella viitattiin Aubameyangin ulkomaan reissuun, jolta hän palasi sovittua myöhemmin. Hän sai Arsenalilta luvan matkustaa Ranskaan tapaamaan äitiään sillä ehdolla, että hän palaa Englantiin tiettyyn päivään mennessä. Gabonilaishyökkääjä palasi kuitenkin Lontooseen vasta seuraavana aamuna.
Kyseessä oli toinen kerta viime vuonna, kun Aubameyang pudotettiin Arsenalin kokoonpanosta myöhästelyn takia.
Aubameyang siirtyi Arsenaliin tammikuussa 2018 Borussia Dortmundista lähes 64 miljoonalla eurolla ja pelasi Tykkimiesten riveissä kaikkiaan 163 ottelua tehden niissä yhteensä 92 maalia ja syöttäen 21. Aiemmin ammattilaisurallaan hän on edustanut myös Saint-Étienneä, AS Monacoa, Lilleä, Dijonia ja AC Milania.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Teemu Pukki julkaisi koskettavan kuvan: ”Kiitos”
- Haastattelu: Marius Söderbäck tähtää ulkomaille – ”Nyt pitäisi saada seuraava steppi otettua”
- Yksi maa varmisti MM-kisapaikkansa – näin Euroopassa pelattiin perjantaina
- Joel Pohjanpalo sanoi suoraan, mikä asia Huuhkajien nykyjoukkueen on opittava
- Jacob Friis kertoi SuomiFutikselle, miksi nosti yhtäkkiä Ryan Mahutan suoraan avaukseen ja väärälle pelipaikalle
- Huuhkajien ensikertalainen ei paljastanut edes perheelleen olevansa avauksessa – ”Halusin että se on yllätys”
- Jacob Friis: ”Pitää laskea kymmeneen, ärsyttää niin paljon”
- Surkeaa, Huuhkajat! MM-karsinnat päättyivät mahalaskuun
- Näkökulma: Tuntematon ensikertalainen löi heti läpi Huuhkajissa – vieläpä väärällä pelipaikalla
- Rasmus Schüllerille komea tribuutti Ylellä – näin hän vastasi jatkostaan: ”Se on varma”
- Jacob Friis kertoi SuomiFutikselle, miksi nosti yhtäkkiä Ryan Mahutan suoraan avaukseen ja väärälle pelipaikalle
- Näkökulma: Tuntematon ensikertalainen löi heti läpi Huuhkajissa – vieläpä väärällä pelipaikalla
- Joel Pohjanpalo sanoi suoraan, mikä asia Huuhkajien nykyjoukkueen on opittava
- Cristiano Ronaldo antoi pitävän lupauksen, jos Irlannin fanit buuaavat hänelle
- Huuhkajien ensikertalainen ei paljastanut edes perheelleen olevansa avauksessa – ”Halusin että se on yllätys”
- FotbollDirekt: KuPS asettanut suuren hintalapun avainpelaajalleen
- Yksi maa varmisti MM-kisapaikkansa – näin Euroopassa pelattiin perjantaina
- Jacob Friis: ”Pitää laskea kymmeneen, ärsyttää niin paljon”
- Aftonbladet: Huuhkajien pelaajaa viedään Englannin Mestaruussarjaan
- Pikkuhuuhkajille hieno voitto!