Katso: Suomalaistuomari teki historiaa – ensimmäinen VAR-rankkari Naisten Mestarien liigassa
Kuva: Getty Images
Suomalaistuomari Lina Lehtovaara sai kunnian tehdä tiistaina Naisten Mestarien Liigan historiaa. Tiistain kahdessa puolivälieräottelussa oli ensimmäistä kertaa käytössä videotuomarijärjestelmä VAR, ja Lehtovaarasta tuli ensimmäinen tuomari, joka tuomitsi kilpailussa rankkarin videotarkistuksen jälkeen.
Arpa heitti puolivälieriin vastakkain Real Madridin ja mestaruutta puolustavan Barcelonan. Real Madrid siirtyi jo kahdeksannella minuutilla yllätysjohtoon Olga Carmonan maalilla, ja roikkuikin johtoasemassa kolme varttia.
Sitten Real Madridin puolustusalueella tapahtui poleeminen tilanne. Barcelonan Caroline Graham Hansen tavoitteli palloa rangaistusalueella, kun Carmona potkaisi häntä palloa tavoitellessaan vatsan seutuville.
40-vuotias Lehtovaara ei tuominnut tilanteesta ensin rikkettä, mutta sai VAR-kopista tietoa mahdollisesta rangaistuspotkun arvoisesta rikkeestä korvanappiinsa. Neuvonpidon jälkeen suomalainen päätti mennä itse tarkistamaan tilanteen, ja hetken asiaa pohdittuaan päätti viedä pallon pilkulle. Ottelun varsinainen tuomarinelikko oli kokonaisuudessaan naisia, mutta VAR-kopissa istui kaksi miestuomaria, sillä naisten otteluissa VAR ei ole vielä kovin laajasti käyttöön levinnyt.
Muutama kuukausi sitten Ballon d’Orin voittanut Alexia Putellas laukoi rankkarista pallon verkkoon ja tasoitti tilanteeksi 1-1. Clàudia Pina teki Barcelonalle myöhemmin voittomaalin ja Putellas sinetöi lisäajan neljännellä minuutilla loppunumeroiksi 1-3. Otteluparin toinen osa pelataan loppuunmyydyllä Camp Noulla ensi viikon keskiviikkona.
Real Madridin pelaajat ja kotiyleisö protestoivat Lehtovaaran ratkaisua, joka kuitenkin oli pelin selostajien mielestä oikea. Sosiaalisessa mediassa päätös sai enemmän kritiikkiä kuin kiitosta osakseen. Tilanteen voi katsoa alla olevasta klipistä.
Juttu jatkuu twiitin jälkeen.
WHAT A 3 MINUTES... BARCA BACK IN IT 
Real Madrid vs. Barcelona


youtu.be/D00-ktxNkmQ


youtu.be/-CZ9we2KnRI
Real Madrid vs. Barcelona
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- PSG viemässä japanilaisvahdin Juventuksen nenän edestä
- Glen Kamaran siirto Englantiin käytännössä varma
- Suru-uutinen: entinen maajoukkuevahti Seppo Sairanen on kuollut
- Katso video: Robin Lod ja Robert Lewandowski löysivät heti yhteisen sävelen
- Virallinen lausunto – Qatarin jalkapalloliitto osoitti tukensa Gianni Infantinolle
- Haastattelu: Miika Nuutinen on nauttinut ajastaan Kuopiossa – ”Meillä on upea seura”
- Gnistan taipui KuPSille – Jussi Leppälahti: ”Aika paljon oli tilaa, mutta…”
- No nyt kuohuu! – Fifa-pomo erosi ja toiselta rajuja syytöksiä
- Uefa jyrähti Gianni Infantinolle – lue tiukkasanainen viesti
- Simo Valakari luottaa tulevaan, vaikka yksi asia epäilyttää muita
- No nyt kuohuu! – Fifa-pomo erosi ja toiselta rajuja syytöksiä
- Haastattelu: Miika Nuutinen on nauttinut ajastaan Kuopiossa – ”Meillä on upea seura”
- Katso video: Robin Lod ja Robert Lewandowski löysivät heti yhteisen sävelen
- Gnistan taipui KuPSille – Jussi Leppälahti: ”Aika paljon oli tilaa, mutta…”
- Virallinen lausunto – Qatarin jalkapalloliitto osoitti tukensa Gianni Infantinolle
- Mitä kummaa, MM-kisasankari Vozinha vaihtamassa taas seuraa!
- Simo Valakari luottaa tulevaan, vaikka yksi asia epäilyttää muita
- Valtava käänne: Arsenalin 90 miljoonan euron tarjous hyväksyttiin
- PSG iski takavasemmalta – pöyristyttävä huhu pelaajamarkkinoilta
- Suru-uutinen: entinen maajoukkuevahti Seppo Sairanen on kuollut