Liverpool – Inter: Nerazzurri ihmettä metsästämässä

Mestarien liiga
Liverpool – Inter
Tiistai 08.03. klo 22:00
Inter Milanin menestys Mestarien liigassa näyttää olevan kiven takana myös tällä kaudella. Avausosassa Liverpool näytti tasaisessa ottelussa loppupuolella laatunsa, ja vei voiton lopulta lukemin 0-2. Tämä tietää Interille hikistä iltapuhdetta vieraissa. Mestarien liigassa on totuttu näkemään suurta draamaa, ja tämä on milanolaisten tavoite – mutta se vaatii ottelun ja taktiikan täydellistä onnistumista.
Avausosassa maalisarakkeeseen pääsivät vähemmän yllättävät nimet, kun Roberto Firmino sekä Mohamed Salah tekivät viimeisen vartin aikana maalin mieheen. Firmino on tähän otteluun epävarma tapaus, kuten myös Joel Matip sekä Thiago. Pool on aivan kammottavan kovassa töötissä, eikä se ole kohdannut aikoihin kentällä parempaansa. Joukkue pelaa monella rintamalla, ja peliruuhka on melkoinen. Tähän on kuitenkin valmistauduttu.
Interin terveystilanne on hyvä, mutta Nicolo Barella missaa ottelun pelikiellon vuoksi. Edelliset ottelut maaleitta nihkeillyt Nerazzurri avasi pellit perjantaina heikkoa Salernitanaa vastaan, ja Lautaro Martinez pääsi juhlimaan hattutemppua. Murskavoitto teki varmasti henkisellä puolella eetvarttia joukkueelle. Simone Inzaghin on otettava vieraspelissä riskejä, sillä kahden maalin takaa-ajoasemassa ei ole oikein muuta saumaa.
Lyö vetoa ottelusta:
Jos Inter saa otteluun hyvän alun, voidaan ottelussa nähdä varsinainen ilotulitus. Toisenlainenkin skenaario ja lopun pelailu on täysin mahdollista, mutta lähdetään yrittämään kunnon vonkaletta runsasmaalisuuden puolella – vetoihin siis yli 3.5 maalia kertoimella 2,57.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat