Ruotsin pelitapa oli puolalaisille helppo luettava – ”En halunnut, että joutuisimme pelaamaan Tshekkiä vastaan”
Ruotsin haaveet toisesta peräkkäisestä MM-turnauksesta kaatuivat, kun se hävisi tiistaina Puolassa ratkaisevan karsintaottelun 0-2. Puolan valmentajana vasta tammikuun lopussa aloittanut ja vasta toisen maaottelunsa valmentanut Czesław Michniewicz totesi pelin jälkeen suoraan, että Ruotsin pelitapa oli hänelle etukäteen arvattavissa.
Michniewiczin mielestä kaikki Ruotsin taktiset valinnat sopivat Puolalle erinomaisesti.
– Meille sopi erittäin hyvin, että Dejan Kulusevski pelasi laidalla. Me hallitsimme keskustaa koko ajan. Se oli meille hyvä, sillä pelkäsimme aluksi Emil Forsbergin ja Kulusevskin pelaavan keskellä, sillä siellä he ovat vaarallisia, Michniewicz totesi medialle pelin jälkeen Expressenin mukaan.
– Me tiedämme, miten ruotsalaiset pelaavat. He pelaavat todella hyvää jalkapalloa, mutta ennalta-arvattavaa. Sen tietää jo etukäteen, miten he tulevat pelaamaan.
– En halunnut kohdata Tshekkiä, sillä heidän pelaamistaan on vaikeampaa lukea. Ruotsilla on ennalta-arvattava pelitapa, Puolan valmentaja sivalsi.
Sekin oli Michniewiczin mieleen, että Ruotsi jätti Viktor Claessonin penkille ja peluutti toppariparina Marcus Danielsonia ja Victor Lindelöfiä.
– Pelaajimme osasivat lukea kaikki syötöt, jotka Danielsonilta ja Lindelöfiltä lähtivät.
[readmore from=MM-karsinnat]
52-vuotias valmentaja kertoi jo ennen peliä, kuinka hyvin hän oli valmistautunut Ruotsin kohtaamiseen. Sen hän avasi jopa humoristiseen tyyliin.
– Tiedän jopa ihan liikaa ruotsalaispelaajista.
– Tiedän, kuka Ruotsin pelaaja on vihainen toiselle siitä, että tämä sai vuoden pelaajan palkinnon. Tiedän, kenen koiralla on maajoukkuepaita yllään. Minulla on Ruotsin pelaajat mielessäni sekä hereillä ollessani että nukkuessani, Michniewicz heitti.
- Mestarien liigassa ennätykselliset murskajaiset – jo tunnin kohdalla 7–0!
- Liverpool koki yllätystappion – Kaan Kairisen joukkue oli lähellä jysäyttää Real Madridia vastaan
- Suomalaishuippu kohtaa Real Madridin Mestarien liigassa
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Haastattelu: Alexander Ring lopettaa uransa levollisin mielin
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Glen Kamara pudotettiin maajoukkueesta – taustalla viime tauon tapahtumat?
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- Mestarien liigassa ennätykselliset murskajaiset – jo tunnin kohdalla 7–0!
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Suomalaishuippu kohtaa Real Madridin Mestarien liigassa
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé