Tässä veikkausliigaseurojen pelaajabudjetit ja tavoitteet – koronapandemia ei näy satsauksissa, AC Oulun talousluvut herättävät kysymyksiä
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigakausi 2022 käynnistyy lauantaina täydellä kierroksella. Tässä artikkelissa perehdytään taloudellisiin voimasuhteisiin sekä joukkueiden itse asettamiin tavoitteisiin.
Jokainen veikkausliigaseura on ilmoittanut arvion tulevan kauden pelaajabudjetistaan. Usein arviot ovat alakanttiin, sillä siinä ei välttämättä ole huomioitu kauden aikana tapahtuvia muutoksia kokoonpanossa. Joka tapauksessa arviot antavat melko selkeän kuvan Veikkausliigan voimasuhteista.
Huomionarvoista on se, että peräti kymmenen seuraa nostaa pelaajabudjettiaan viime kaudesta, eikä yksikään seura pienennä pelaajien palkkoihin käytettävää rahamäärää, vaikka takana on kaksi koronan kiusaamaa kautta.
Yksi mahdollinen selittävä tekijä on UEFA:n uudistunut rahanjako ja Konferenssiliigan perustaminen. Europelien ulkopuolelle jääneet seurat saavat nyt Euroopan seurajoukkueiden järjestön (ECA:n) varapuheenjohtajan Aki Riihilahden Ylelle viime keväällä antamien kommenttien mukaan vähintään 60 000 euroa enemmän kuin viime vuonna.
Pelaajabudjetit ja tilinpäätökset
HJK takoi viime kaudella kovaa tulosta kentällä, mutta myös taloudellisesti. Konferenssiliigan lohkovaihepaikka toi noin viisi miljoonaa euroa kassaan, vaikka toki ottelut toivat myös kuluja vieraspelimatkoineen. HJK ei ole vielä ilmoittanut viime vuoden tilinpäätöstä, mutta pelaajabudjettia on jälleen hivutettu ylöspäin. Eikä ihme, kun katsoo joukkueen kokoa ja pelaajien laatua. Talven aikana on saapunut kovan luokan vahvistuksia, joista esimerkiksi Joona Toivio, Jukka Raitala ja Pyry Soiri ovat varmasti sarjan palkkahierarkiassa korkealla. HJK:n arvio kauden 2022 pelaajabudjetistaan on kaksi miljoonaa euroa. Se on ylivoimaisesti suurin pelaajabudjetti kaudella 2022. Kasvua viime vuodesta on 300 000 euroa. Pelkästään kasvu on yli puolet VPS:n ensi kauden pelaajiin käytettävästä summasta, joka on noin 500 000 euroa. VPS:llä on sarjan pienin pelaajabudjetti. HJK:n ja VPS:n välinen ero on peräti 1,5 miljoonaa euroa. Nähtäväksi jää, onko ero kentällä yhtä valtava. Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen täältä. Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen.
Veikkausliigan kokonaispelaajabudjetit, keskiarvot ja mediaanit kausilta 2015–2022. #Veikkausliiga
Veikkausliiga-seurojen ilmoitetut pelaajabudjetit 2015–2022. #Veikkausliiga
Tavoitteet
Seurojen ilmoittamista tavoitteista mestaruudesta pelaa ainoastaan HJK. Toki muun muassa KuPS, SJK ja FC Lahti ilmoittivat tavoitteekseen sijat 1-3. HJK sen sijaan ilmoitti pelaavansa vain ja ainoastaan mestaruudesta.
Veikkausliigan kausi 2022 käynnistyy lauantaina 2.4. Veikkausliigan erikoissivullemme ilmestyy kuluvan viikon aikana useita kautta ennakoivia artikkeleita. Pääset tutustumaan niihin TÄSTÄ.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa

