Huippukauden Ranskassa pelannut toppari palaa Arsenaliin – debyytti vihdoin luvassa?

Ranskalaistoppari William Saliba palaa ensi kaudeksi Arsenaliin.
Arsenal lainasi Saliban, 21, täksi kaudeksi Marseilleen, jossa hän sai runsaasti vastuuta ja pelasi mahtikauden.
Marseille olisi halunnut pitää Saliban joukkueessa myös ensi kauden ajan, mutta Arsenalin manageri Mikel Arteta on tehnyt selväksi, että ranskalaistoppari pelaa ensi kauden Tykkimiehissä.
– Hän [Saliba] palaa tänne. Hän sai tarvittavaa kokemusta [Marseillessa] ja pystyy nyt kilpailemaan peliajasta joukkueessamme, Arteta kertoi RMC Sportille.
Saliba siirtyi Arsenaliin jo kesällä 2019, mutta hän ei ole vielä edes debytoinut seuran ykkösjoukkueessa. Ranskan A-maajoukkueen kuuluva toppari on kiertänyt viime vuodet lainaseurasta toiseen, ja Artetan mukaan se on ollut hyvä ratkaisu.
– Teimme oikean päätöksen, kun lainasimme hänet Marseilleen. Jos hän olisi jäänyt tänne, hän olisi joutunut kilpailemaan peliajasta Ben Whiten ja Gabrielin kanssa, eikä hän olisi pelannut edes puoliksi sitä määrää otteluita, mitä hän pelasi Marseillessa, Arteta sanoo.
– Se ei olisi ollut hyvä asia hänen kehityksensä kannalta. William ei ollut tällä kaudella kanssamme, koska hän ei olisi saanut riittävästi peliaikaa hankkiakseen kokemusta. Kyse ei ollut mistään muusta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia