Huipputoppari vahvisti jättävänsä Chelsean: ”Bisnes on bisnestä”

Antonio Rüdiger vahvisti perjantaina jättävänsä Chelsean.
Se ehti olla jo kuukauden päivät julkinen salaisuus, sillä toppari allekirjoitti huhtikuussa sopimuksensa Real Madridin kanssa. Hän siirtyy vapaana agenttina Real Madridiin. Rüdiger ei hyväksynyt Chelsean jatkosopimustarjousta.
Saksalaistoppari kertoi The Players Tribunelle, miksi hän päätti poistua Chelseasta.
– Ikävä kyllä neuvottelut jatkosopimuksestani vaikeutuivat viime syksynä. Bisnes on bisnestä. Tilanne vaikeutuu, kun et kuule seurasta mitään elo-tammikuun välisenä aikana. Ensimmäisen jatkosopimustarjouksen jälkeen kului paljon aikaa ennen kuin mitään tapahtui. Emme ole robotteja. Et voi odottaa niin pitkään ja elää epätietoisuudessa, kun kyseessä on tulevaisuutesi.
Chelsea on vaikeassa tilanteessa, sillä sille on asetettu pakotteita, joiden myötä se ei saa toistaiseksi hankkia vahvistuksia. Chelsea yrittää saada pakotteet pois kesän siirtoikkunan mennessä. Lisäksi seuran omistaja on vaihtumassa.
– Luonnollisesti emme osanneet odottaa pakotteita, mutta loppujen lopuksi suurseurat osoittavat kiinnostuksensa ja minun piti tehdä päätös. Minulla ei ole mitään pahaa sanottavaa Chelseasta.
29-vuotias Rüdiger edusti Chelseaa viiden vuoden ajan. Hän pelaa viimeisen ottelunsa seurassa sunnuntaina.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla