PSG julkaisi lauantaina Kylian Mbappén kesään 2025 ulottuvan jatkosopimuksen.

Ranskalaismedia uutisoi myöhään lauantai-iltana, että PSG:n urheilutoimenjohtaja Leonardo ja päävalmentaja Mauricio Pochettino jättävät seuran tuota pikaa. Lue lisää täältä.

PSG:tä läheltä seuraavan Canal Supportersin ja toimittaja Julien Laurensin mukaan PSG neuvottelee parhaillaan Zinédine Zidanen kanssa sopimuksesta. PSG haluaa palkata Zidanen uudeksi päävalmentajakseen.

Zidane on ollut työttömänä noin vuoden ajan poistuttuaan Real Madridin peräsimestä touko-kesäkuun vaihteessa 2021.

Lähteiden mukaan Zidanen mahdollinen saapuminen PSG:n päävalmentajaksi oli yksi syistä, minkä vuoksi Mbappé suostui allekirjoittamaan jatkosopimuksen seuran kanssa. Mbappé haluaa työskennellä Zidanen kanssa.

Ranskan jalkapalloliiton puheenjohtaja Noël Le Graët totesi aiemmin toukokuussa pitävänsä Zidanen PSG-pestiä mahdollisena.

Zidane on tiettävästi odottanut Ranskan A-maajoukkueen päävalmentajan pestin vapautumista. Maajoukkueen nykyisen päävalmentajan Didier Deschampsin sopimus päättyy marras-joulukuussa pelattavan Qatarin MM-lopputurnauksen jälkeen.

Zidane on myös kiinnostunut valmentamaan PSG:tä, jossa pelaa parhaillaan Sergio Ramosin ja Keylor Navasin kaltaisia pelaajia, joita hän valmensi Real Madridissa.