Bosnia-Hertsegovina alisuorittanut jo pitkään – nyt edessä kova haaste Helsingissä: ”Kannattajat odottavat meiltä parempaa”

Huuhkajat aloittaa lauantai-iltana urakkansa Nations Leaguessa isännöimällä Helsingin olympiastadionilla Bosnia-Hertsegovinaa. Ottelu potkaistaan käyntiin klo 19.00.
Huuhkajat ja Bosnia ovat toden totta toisilleen hyvin tuttuja joukkueita, sillä joukkueet ovat iskeneet yhteen monta kertaa viimeisen kolmen vuoden aikana.
Bosnian A-maajoukkue saapui Suomeen perjantaina. Joukkueen päävalmentaja Ivaylo Petev ja ykkösmaalivahti Ibrahim Šehić käväisivät lehdistötilaisuudessa ennen illan harjoituksia.
33-vuotias Šehić toivoo, että lauantai-iltana olympiastadionilla nähdään täysi tupa.
– Suomea vastaan pelattavat ottelut ovat aina todella vaikeita. Tiedämme toisemme todella hyvin, joten kumpikaan ei voi yllättää toista. Luvassa on hyvin mielenkiintoinen ottelu. Toivon loppuunmyytyä stadionia. Edellisen kerran, kun pelasimme täällä, stadion oli tyhjä koronapandemian vuoksi. Ottelusta tulee kiinnostavampi, kun stadionilla on katsojia.
– Olemme oppineet paljon edellisten otteluiden virheistämme. Olemme valmiita ja jokainen joukkueemme jäsen on hyvin motivoitunut niin tästä kuin muistakin Nations Leaguen otteluista. Toivon, että palaamme kotiin hyvin mielin ja hyvän tuloksen kanssa.
Yli 40 A-maaottelua pelannut Šehić tiedostaa, ettei Bosnian viime vuodet ole sujuneet suunnitelmien mukaisesti. Seuratasolla Turkin pääsarjassa pelaavaa Konyasporia edustava Šehić haluaa viedä maansa arvokisoihin.
– Haluat aina voittaa, kun pelaat maajoukkueessa. Kannattajat odottavat meiltä parempaa, sillä edelliset vuodet ovat olleet vaikeita. Nyt pelaajamme ovat kokeneempia ja nyt on aika ottaa hyviä tuloksia. Seuraavien vuosien aikana meidän on jotenkin päästävä EM- tai MM-lopputurnauksiin, koska bosnialaiset todella odottavat menestystä ja ilon aiheita.
LUE LISÄÄ:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- FC Inter vahvisti joukkuettaan ruotsalaisella laitahyökkääjällä: ”Hän on meidän tyyppinen pelaaja”
- Oliver Antmanin Rangers kovassa paikassa: ”Meillä on täysi usko jatkopaikkaan”
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”
- Kuudes peräkkäinen nollapeli! Toni Koskelan Kalmar nousi sarjakärkeen
- HJK hankki tulivoimaa Kosovosta
- KuPSin eurovastustaja hankki valioliigapelaajan seitsemällä miljoonalla eurolla
- Neymar sivuun Brasilian maajoukkueesta – skandaalissa ryvettynyt pelaaja mukaan
- Kuudes peräkkäinen nollapeli! Toni Koskelan Kalmar nousi sarjakärkeen
- Kahdeksan pisteen sarjajohto – suomalaiskaksikon Mjällby pelaa sensaatiomaista kautta
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- HJK hankki tulivoimaa Kosovosta
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”
- HJK:sta tuttu Jakob Tånnander löysi uuden seuran
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon