Golden Boy -äänestyslista julki – 100 kandidaattia Euroopan parhaaksi alle 21-vuotiaaksi miesjalkapalloilijaksi
Italialainen Tuttosport on julkistanut tämänvuotisen Golden Boy -ehdokkaiden listan. Palkinto ojennetaan Euroopan parhaaksi alle 21-vuotiaaksi äänestetylle miesjalkapalloilijalle. Lopulliseen äänestykseen osallistuu Tuttosportin oman toimituskunnan lisäksi alan edustajia maanosan tiedotusvälineistä – koko raati muodostuu 40 toimittajasta.
Äänestyslistalla on nyt 100 nimeä, ja sitä kavennetaan asteittain. Alkuvaiheessa äänestys on avoin myös yleisölle; löydät linkin siihen TÄÄLTÄ.
Koska terävimmälle huipulle noustaan paikoin varsin nuorina, on listalla reilusti otsikoista tuttuja nimiä. Englannin Valioliigasta mukana ovat muiden muassa Manchester Unitedin Amad Diallo ja Anthony Elanga, sekä Liverpoolin Harvey Elliott ja tämän seuratoveriksi Fulhamista siirtyvä Fábio Carvalho.
Vahvimpiin voittajakandidaatteihin kuulunevat Real Madridin keskikenttäpelaaja Eduardo Camavinga, Barcelonan Gavi, Bayern Münchenin Jamal Musiala, ja Borussia Dortmundia edustava Englannin A-maajoukkueen Jude Bellingham.
LUE MYÖS:
- Vincent Kompany kiidätetty sairaalaan – sairauskohtaus harjoitusten jälkeen
- PSG:n ottelu on siirretty – toinen jättiottelu vaarassa?
- André Onanasta ikäviä uutisia – Trabzonsporin pomo kertoi tilanteesta
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Teemu Tainion valmennusura jatkuu Veikkausliigassa
- Yllätysilmoitus: Aasian jalkapalloliiton takki kääntyi täysin Gianni Infantinon suhteen
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- Torstaina tehtiin KuPSin kannalta murheellinen ennätys
- Daniel Håkans epäonnistui Sunderlandia vastaan
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Uefa jyrähti – Kansojen liigan huippuottelu pelataan ilman yleisöä
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Jani Honkavaara puhui tulevaisuudestaan Djurgårdenissa
- KuPS hävisi toistamiseen Konferenssiliigassa
- Trabzonsporille rajut seuraukset KuPS-ottelusta – Uefa mätkäisi sakot
- SuomiFutiksen tiedot: Keskikenttäpelaaja jää SJK:hon – allekirjoittaa pitkän sopimuksen
- Virallista: Tässä on SJK:n uusi päävalmentaja