Pelikaveri kertoi, miltä tuntuu pelata ”isänsä ikäisen” Zlatan Ibrahimovicin kanssa: ”Hän suuttuu, jos en syötä hänelle”
Kuva: Getty Images
Ruotsalaislegenda Zlatan Ibrahimovic johdatti lupaustensa mukaisesti AC Milanin tällä kaudella Serie A:n mestaruuteen. Zlatanin kausi oli loukkaantumisista johtuen rikkonainen, ja hän meni heti kauden päätteeksi leikkauspöydälle. Vuonna 2022 Zlatania ei enää pelikentällä nähdä, mutta syksyllä 41 vuotta täyttävä Zlatan saattaa tehdä ensi vuoden alussa jälleen comebacin kehiin, jos polvileikkauksesta toipuminen sujuu hyvin.
Zlatanin 22-vuotias pelikaveri, Real Madridin kasvatti Brahim Díaz kertoi AS:lle, millaista ruotsalaishyökkääjän kanssa oli pelata. Hän jatkaa Milanissa ensi kaudellakin, ja saa varmasti konkareilta hyvää oppia jatkossakin.
– Zlatan on isäni ikäinen, ja ratkaisee edelleen pelejä. Minulle hän on ollut ja on edelleen pukukopin isähahmo. Hän on auttanut minua paljon. Kuten aina sanon, hän on helpottanut elämääni, Díaz kiitteli.
[readmore from=Ibrahimovic-Zlatan]
– Syötän kuitenkin pallon hänelle aina, kun voin. Muuten hän suuttuu. Hän on uskomaton pelaaja, jolla on vahva karisma. Hän tykkää voittamisesta ja työnteosta, ja antaa myös muiden tuntea sen. Ibrahimovic tekee muista parempia pelaajia, koska hän haluaa saada heistä parhaan irti.
Brahim Díaz pelasi päättyneellä kaudella Milanin paidassa 40 ottelussa, ja sekä teki että syötti niissä neljä maalia.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Tanska ja Ruotsi murskaavia – Kosovolla mahdollisuus tehdä historiaa
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Afrikan kisojen soppa yltyy – Senegal lähetti ison keskisormen liitolle
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä