Manchester Cityn omistaja hankki nousua tuhkasta tekevän italialaisseuran – rosteri venyi jo toiselle kymmenelle

© Kuva: Getty Images

City Football Group, jonka tunnetuin seura on Manchester City, on hankkinut italialaisseura Palermon omistukseensa. Palermo ajatui konkurssiin, ja otti uuden startin Italian neljänneltä sarjatasolta vuonna 2019. Ensi kaudeksi se nousee Serie B: hen.

Palermoa ovat aikojen saatossa edustaneet muiden muassa sellaiset nimet kuin Paulo Dybala, Javier Pastore ja Edinson Cavani. Seuran suosio ei ole huono; Serie C:n nousukarsintaotteluissa oli paikalla yli 30 000 -päinen yleisö.

CFG:n rosterissa Palermo jo 11. seura. Man Cityn ja New York Cityn lisäksi se omistaa muiden muassa espanjalaisen Gironan, ranskalaisen Troyesin, sekä Belgiassa operoivan Lommelin. Listoilla on seuroja myös Australiasta, Kiinasta, Intiasta, Japanista ja Uruguaysta.

Goalin tietojen mukaan Palermon hankinta maksoi CFG:lle 12-13 miljoonaa euroa.

Palermon puheejohtaja Dario Mirri iloitsi kaupasta virallisessa tiedotteessa.

– Halusimme löytää oikeanlaisen investoijan jolla on syvä ymmärrys jalkapallosta, ja löysimme sellaisen CFG:stä. He ymmärtävät ja arvostavat seuramme kulttuuria ja perinteitä. Olemme käynnistämässä projektin, josta kannattajamme voivat taatusti olle ylpeitä.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.