Borussia Dortmundin urheilutoimenjohtaja paljasti: Erling Haalandin ympärillä pyörinyt show vahingoitti seuraa: ”Oli oikea aika tehdä siirto”
Kuva: Getty Images
Erling Haaland siirtyi kesällä Borussia Dortmundista Manchester Cityyn noin 60 miljoonan euron siirtosummalla.
Haaland ehti edustaa Dortmundia kahden ja puolen vuoden ajan. Haaland pelasi Dortmundissa 89 ottelua, joissa syntyi yhteensä jopa 86 maalia ja 23 maalisyöttöä.
Norjalaiskärki on pelannut uudessa seurassaan Manchester Cityssä kahdeksan ottelua ja tehnyt niissä 12 maalia.
Dortmundissa pelatessaan Haaland oli jatkuvien siirtohuhujen kohteena. Dortmundin pelaajat, valmentajat ja seurajohdon jäsenet joutuivat toistuvasti vastaamaan median kysymyksiin liittyen Haalandin tulevaisuuteen.
Dortmundin urheilutoimenjohtaja Sebastian Kehl käväisi Sport Bildin haastattelussa ja puhui Haalandista. Kehlin mukaan Haalandin ympärillä pyöri niin suuri mediashow, että se aiheutti joukkueelle vaikeuksia.
– Loppujen lopuksi Haaland-tapauksesta tuli ongelma pukukopille. Vaikka aina halusimme Haalandin jäävän Dortmundiin ja hän menestyi täällä, lopulta siitä tuli ylimääräinen painolasti joukkueelle ja seuralle. Haalandista puhuttiin kaikkialla. Seuran ulkopuolella kaikki oli keskittynyt vain Haalandiin. Lopulta oli oikea aika kaikille osapuolille tehdä siirto. Olemme onnellisia Erlingin puolesta, Kehl viittasi hyökkääjän upeaan alkukauteen.
– Tietenkin olisimme toivoneet hänen jäävän. Hän on todella hyvä tyyppi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin