Tähdet ovat kuin me: Lionel Messi myöntää, että viime vuoden alavireisyys johtui henkisistä haasteista

Lionel Messin ensimmäinen kausi Paris Saint-Germainissa meni jokseenkin penkin alle. Näkyvänä osoituksena oli se, että hän ei Kultaisen pallon äänestäjäraadin mielestä mahtunut ainakaan maailman 30 parhaan pelaajan joukkoon. Odotukset olivat huomattavasti korkeammalla.
Kuluva kausi on lähtenyt käyntiin sujuvammin. Ranskan pääsarjassa maaleja on toistaiseksi syntynyt neljä, matkaa viime kauden saldoon on enää kaksi. Maaliin johtaneita syöttöjä on kahdeksaan otteluun kertynyt seitsemän. Messin mukaan tason nostoon johtaneet syyt ovat inhimillisiä.
– Viime vuonna minulla oli vaikeaa. En koskaan saanut kerättyä itseäni kokoon, sanoi Messi perjantaiyönä Sportin mukaan.
– Tiesin, että se olisi sellaista, mutta nyt minusta tuntuu erilaiselta. Tämä vuosi on erilainen. Olen enemmän sinut seuran, pelitavan, pukuhuoneen ja kollegoideni kanssa. Nyt minusta tuntuu hyvältä. Nautin tästä.
Olkoonkin että Messi, 35, on maailmanlaajuisesti tunnettu supertähti, hänellä kesti aikaa tottua uuteen asuinympäristöönsä. Sitä voidaan pitää luonnollisena, sillä hän oli elänyt Barcelonassa 13-vuotiaasta lähtien. Muuttamiseen ja uuteen kotiin sopeutumiseen liittyvät hankaluudet aiheuttavat ammattilaispelaajille todellisia ongelmia, vaikka niistä puhutaan verrattain vähän. Osasyy siihen voi olla, että ne ovat usein laadullisia eivätkä määrällisiä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia