Jari Litmasella selvä näkemys Suomen arpaonnesta EM-karsinnoissa – nostaa esille yhden kompastuskiven

Suomi arvottiin jalkapallon EM-karsinnoissa samaan lohkoon Tanskan, Slovenian, Kazakstanin, Pohjois-Irlannin ja San Marinon kanssa.
Suomen kaikkien aikojen pelaajalla Jari Litmasella on selvä näkemys arpaonnesta.
– Tämä on erittäin hyvä, Litmanen sanoo suoraan Auvinen & Litmanen -podcastissa.
Litmasen mukaan arpaonni kävi lähes kaikkien korien kohdalla.
– Tanska on lohkon selvä ykkössuosikki. Suomi pystyy kyllä Tanskaa vastaan pelaamaan. Jos otetaan muiden lohkojen ykkösmaat, niin kyllä meillä arpaonni kävi, että saatiin Tanska. Toinen melko lähellä samaa olisi ollut Unkari.
– Slovenia on hyvä palloilumaa. Se on varmasti kaikkein lähimpänä Suomen tasoa. Olemme Montenegroa vastaan saaneet harjoitella. [Entisen Jugoslavian alueen maat] ovat kaikki hyvin samanlaisia [pelillisesti].
– Tanskaa pystytään haastamaan eikä Sloveniasta tarvitse murehtia. Sikäli tämä on ihan täysin omissa käsissä.
Yksi mahdollinen kompastuskivi lohkosta kyllä löytyy. Viidennestä korista Huuhkajat sai vastaansa kenties vaikeimman mahdollisen vastustajan eli Pohjois-Irlannin.
– Pohjois-Irlanti on tyypillinen brittijalkapallomaa. Vaikka he ovat viidennessä korissa, ei se tarkoita yksittäisessä pelissä, että Suomi olisi selvästi parempi. Ottelut Pohjois-Irlantia tulevat olemaan vaikeita sekä Suomelle että Slovenialle. Pohjois-Irlanti on pahempi kompastuskivi kuin [neljännestä korista lohkoon arvottu] Kazakstan.
EM-karsinnat alkavat ensi vuoden maaliskuussa. Katso Huuhkajien koko otteluohjelma karsinnoissa tästä.
Lue myös
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla