Entinen Barcelona-hyökkääjä avaa jättimäistä muutosta tanskalaisessa mielenmaisemassa: ”Tanska on tullut voittamaan MM-kisat”
Martin Braithwaiten mukaan Tanska on tullut MM-kisoihin voittamaan.
Viimeisen vuoden menestys on tuonut pohjoismaalle uutta uskoa.
Aiempi nöyryys omaan tekemiseen on vaihtunut itsevarmuuteen pystyä saavuttamaan suuria voittoja.
– Tanskalaiset ovat niin nöyriä, että he eivät koskaan väitä pystyvänsä saavuttamaan suuria asioita, vaikka se on meidän DNA:ssa viikinkeinä, Entinen Barcelona-hyökkääjä Braithwaite kommentoi Guardianille.
– Joskus siinä on kyse tanskalaisesta mentaliteetista. Olemme olleet liian nöyriä. Tanskalaisilta on puuttunut jotakin. Ei välttämättä röyhkeyttä, mutta itseluottamusta saavuttaa asioita.
– Se on nyt ohi. Tässä selkeä viesti: Tanska on ollut voittamaan MM-kisat. Ihmisten asenne sekä pelaajissa että maan kansalaisilla on muuttunut. Se usko, että pystymme tähän on todella vahva.
– Ennen ihmiset olivat tyytyväisiä, jos voittaisimme pari ottelua. Nyt ihmiset ajattelevat: ”Vau, tämä joukkue voi todella voittaa asioita.” Se ei tarkoita, että me olisimme yli-itsevarmoja. Siinä on kyse nöyryyden ja kovan työn tuloksesta. Siitä syystä me olemme vakavasti otettavia haastajia.
Tanska lähtee MM-kisoihin huippukunnossa. MM-karsintojen kymmenestä ottelusta kertyi yhdeksän voittoa ja teki niissä 30 maalia.
Myös hallitseva maailmanmestari Ranska kaatui kahdesti Nations Leaguessa.
Viime vuoden EM-kisoissa Tanska selvisi välieriin saakka, kunnes Englanti vei finaalipaikan heiltä. Juuri tämä turnaus herätti uudenlaisen uskon maassa suuresta menestyksestä.
– Sanoin jo ennen EM-kisoja, ettei meitä kannata laskea pois laskuista. Me voimme tehdä jotakin erityistä. Nyt ihmiset ajattelevat eri tavalla, koska siinä menestyksessä ei ollut onnesta kyse. Meillä on pelaaja pelaajalta vahva joukkue ja hyvä pelisuunnitelma. Meidät on hyvin vaikea voittaa, Braithwaite julisti.
Tanska kohtaa tänään kisojen avausottelussaan Tunisian. D-lohkossa pelaavat myös Ranska ja Australia.
LUE MYÖS!
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- José Mourinho takaisin Real Madridiin? Portugalilaisluotsi kommentoi huhuja
- Kanadan liigassa kekseliäs tuuletus – maalintekijä kaivoi käyntikorttinsa esiin
- Helmarien Paulina Nyström ylsi hienoon saavutukseen
- Joel Pohjanpalo iski taas! Maalikuninkuus on käytännössä varma
- Mitä jos Iran voittaa MM-kisat? Näin Donald Trump vastasi
- Donald Trump: ”Iran voi pelata MM-kisoissa”
- Nolo hetki – FIFA-pomon rauhanele tyrmättiin karulla tavalla
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Joel Pohjanpalo iski taas! Maalikuninkuus on käytännössä varma
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Mitä jos Iran voittaa MM-kisat? Näin Donald Trump vastasi
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Nolo hetki – FIFA-pomon rauhanele tyrmättiin karulla tavalla
- Helmarien Paulina Nyström ylsi hienoon saavutukseen
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin