Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajien valmennusryhmän – Palloliittoa kovasti kritisoinut valmentaja mukana
Pikkuhuuhkajien uutena päävalmentajana vuodenvaihteesta aloittava Mika Lehkosuo on saanut kasaan oman valmennustiiminsä. Mukana on muun muassa tuttu nimi Gert Remmel.
Lehkosuo pääsi rakentamaan oman valmennusryhmänsä mielensä mukaan. Apuvalmentajikseen Lehkosuo valitsi Gert Remmelin sekä Tuomas Silvennoisen.
Remmel on työskennellyt viime vuosina ulkomailla, muun muassa kyproslaisessa Pafosissa sekä italialaisessa Giorgione Calciossa, jossa Remmelin mukana oli myös Silvennoinen.
Remmel on työskennellyt aiemmin myös jalkapalloanalyytikkona. Hän on usein myös kritisoinut voimakkain sanakääntein Palloliittoa. Remmel on tullut tunnetuksi kärkkäistä kommenteistaan. Ennen kaikkea Remmel on vaatinut suomalaiseen jalkapalloon ammattimaisempaa ympäristöä sekä kovempaa vaatimustasoa.
– Gert Remmel on minulle tuttu valmentaja yli vuosikymmenen takaa, ja ehdimme tehdä yhteistyötä FC Hongassa. Olemme pitäneet tiiviisti yhteyttä vuosien saatossa. Myös uusi fysiikkavalmentaja Toni Huuhka on entinen kollegani. Työskentelimme vuoden ajan Kongsvingerissä, ja hän on todella ammattitaitoinen.
– Gert ja Tuomas Silvennoinen työskentelivät yhdessä Giorgione Calciossa – Tuomas on minulle uusi tuttavuus, mutta tiedän, mitä osaamista hän tuo tiimiimme. Gertille ja Tuomakselle on kaavailtu sellaista työnjakoa, että Gert on vierelläni penkillä ja Tuomas toimii katsomovalmentajana. On tärkeää, että he pystyvät kommunikoimaan sujuvasti pelin aikana, ja siksi on iso etu, että he tuntevat toisensa entuudestaan, Lehkosuo kommentoi Palloliiton nettisivuilla.
Maalivahtivalmentajana nähdään Eemeli Reponen, joka on jo aiemmin työskennellyt eri nuorisomaajoukkueissa.
– Olen vuosien saatossa seurannut mielenkiinnolla Eemelin toimintaa sekä hänen tapaansa ajatella maalivahtivalmennuksesta. Maalivahdilla on iso merkitys pelinavaamisessa, ja meillä on siitä hyvin samanlaisia ajatuksia, Lehkosuo sanoi.
Pikkuhuuhkajat leireilee Eerikkilässä joulukuun alkupuolella. Joukkue koostuu kotimaan kentillä pelaavista pelaajista, koska leiri ei sijoitu maajoukkuepäiville.
Pikkuhuuhkajien valmennysryhmä
Päävalmentaja: Mika Lehkosuo
Valmentaja: Gert Remmel
Valmentaja: Tuomas Silvennoinen
Maalivahtivalmentaja: Eemeli Reponen
Videoanalyytikko: Tommi Helminen
Fysiikkavalmentaja: Toni Huuhka
Lääkäri: Jonne Väisänen
Huoltaja: Ville Niemelä
Joukkueenjohtaja/maajoukkuemanageri: Ville Sairanen
Pikkuhuuhkajien joukkue joulukuun leirille
Samuel Anini jr HJK (AC Oulu, FC Kontu, PKKU, Hakunilan Riento)
Elias Collin AC Oulu (KäPa, FC Haka, NJS)
Jere Kallinen AC Oulu (OLS)
Otto Kemppainen SJK (FC Santa Claus, RoPS, TP-47)
Topi Keskinen HJK (MP)
Matias Kivikko FC Honka (FF Jaro, EsPa)
Miika Koskela AC Oulu (ORPa, OLS, Ajax-Sarkkiranta, OTP)
Marius Könkkölä FC Lahti (SAPA, KäPa, AC Oulu, KulPS, HJK)
Pyry Lampinen FC Lahti (FC Kuusysi)
Nooa Laine SJK (Komeetat, JJK, FC Blackbird, HJK)
Kai Meriluoto HJK (Ilves, KyIF)
Tony Miettinen KuPS (SiPS)
Jonathan Muzinga FC Honka (SJK, PK-35, FC Kontu)
Jussi Niska FC Inter (RoPS, FC Santa Claus)
Emmanuel Patut Ilves (JJK, Jyväskylän Nousu)
Oliver Pettersson HJK (EPS, FC Honka, EIF)
Onni Suutari AC Oulu (OLS, FC Raahe, IF Gnistan)
Aapo Venermo FC Honka (FC Kasiysi)
Lähde: Palloliitto
- Viljami Sinisalo jätettiin taas penkille – menettikö pelipaikkansa?
- Kap Verden MM-kapteeni on vapautettu raiskausepäilystä – naista syytetään väärästä ilmiannosta
- ”Aasian jalkapallohistorian pahin sulaminen” on käynnissä
- Portugalin päävalmentaja vahvistaa: Cristiano Ronaldon lopettamisuutinen tuli puskista – kutsu olisi käynyt
- Virallista: Portugali valitsi uuden kapteenin
- Virallista: Monivuotinen luottopelaaja jättää IF Gnistanin
- Ilveksen puolustuslinja vahvistuu – Ykkösliigan topparilupaus siirtyy Tampereelle
- Ranskassa hulvaton temppu! Kun peli ei naurata, pannaan sirkusmusiikki soimaan
- Ilves tiedotti: Seitsemän pelaajaa jättää Ilveksen kauden 2026 jälkeen
- Entinen huippupelaaja on sitäkin parempi valmentaja – Filipe Luís teki historiaa AS Monacossa
- KuPSin europelissä rikottiin ennätys
- KuPSia lyödään Belgiassa kuin vierasta sikaa – ”Äärimmäisen heikko etenkin jalkapallotaitojensa puolesta”
- Lukas Hradecky vei suomalaisten kohtaamisen eurokentillä
- Suomalaisseuroille määrätty pistevähennyksiä
- Entinen huippupelaaja on sitäkin parempi valmentaja – Filipe Luís teki historiaa AS Monacossa
- Maajoukkueessa lopettanut Cristiano Ronaldo voi yhä voittaa mitalin Portugalin kanssa
- Ilves tiedotti: Seitsemän pelaajaa jättää Ilveksen kauden 2026 jälkeen
- Ilveksen puolustuslinja vahvistuu – Ykkösliigan topparilupaus siirtyy Tampereelle
- Virallista: Portugali valitsi uuden kapteenin
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä