Cristiano Ronaldon valmentajalta ennustus suojattinsa tulevaisuudesta: ”Hän ei lopeta uraansa Al-Nassrissa”
Al-Nassrin päävalmentaja Rudi Garcia uskoo, että hänen uusi tähtihyökkääjänsä Cristiano Ronaldo palaa vielä lopettamaan uransa Eurooppaan.
Ronaldo, 37, oli pelannut koko uransa Euroopassa edustaen maanosan suurimpia seuroja, kunnes hän siirtyi tässä kuussa Saudi-Arabiaan. Portugalilaistähden entisiä työnantajia ovat Sporting CP, Manchester United, Juventus ja Real Madrid, jossa hän on seurahistorian paras maalintekijä 450 osumallaan.
Sopimus Al-Nassrin kanssa teki tiettävästi Ronaldosta maailman parhaiten palkatun pelaajan, mutta se nähtiin myös selkeänä merkkinä hänen uransa kääntymisestä laskusuuntaan. Saudi-Arabissa ei ole tarjolla Mestarien liigaan pokaaleja tai muita kansainvälisesti himoittuja pystejä, joita Ronaldo on koko uransa jahdannut.
Ronaldo sanoi itse Al-Nassriin siirtyessään, että hänen työnsä ”Euroopassa on tehty”, mutta Garcia ei usko siihen.
– Cristiano Ronaldo on positiivinen lisäys joukkueeseemme, sillä hän auttaa repimään puolustajia erilleen, sanoi ranskalaisluotsi Talksportin mukaan.
– Hän on yksi maailman parhaista pelaajista. Hän ei lopeta uraansa Al-Nassrissa, hän palaa Eurooppaan.
LUE MYÖS:
- Saudi-fanit pilkkasivat kuollutta Diogo Jotaa – kova rangaistus napsahti
- KuPS hankki ”tulevaisuuden pelaajan” Gambiasta
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Tammela täyttymässä Pikkuhuuhkajien Espanja-otteluun – Mika Lehkosuo: ”Olisihan se mageeta”
- Expressen: Djurgårdenin tähtipelaaja herätti Barcelonan kiinnostuksen
- Paikallismedia: Positiivisia uutisia polvivamman saaneesta Naatan Skytästä
- Jacob Friis kertoi mielipiteensä Leo Wallan MLS-siirrosta
- Haastattelu: Joona Veteli siirtyi HJK:hon voittaakseen Veikkausliigan mestaruuden
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos
- Huuhkajat nimesi kokoonpanonsa Nations League -otteluihin – yllättäviä nimiä ulkona