Italian jalkapalloliiton syyttäjä Giuseppe Chine on vaatinut, että Juventukselta vähennetään yhdeksän pistettä tämän kauden Serie A:ssa pelaajasiirtojen kirjanpitotavan vuoksi, kertoo ESPN.

Chine esitti vaatimuksensa perjantaina pidetyssä kuulemistilaisuudessa, jossa tarkasteltiin tapaa, jolla Juventus ja useat muut joukkueet ovat käsitelleet pelaajakauppoihin liittyviä sopimuksia. Sisäpiirilähteen mukaan muita mukana olevia seuroja ei rangaistaisi yhtä ankarasti.

Juventus on 18 ottelun jälkeen Serie A:n sarjataulukossa kolmantena, kymmenen pisteen päässä sarjaa johtavasta Napolista.

Lisäksi Chine vaati Juventuksen entiselle puheenjohtajalle Andrea Agnellille 16 kuukauden toimitsijakieltoa italialaisessa jalkapallossa ja seuran urheilujohtajana toimineelle Fabio Paraticille 20 kuukauden toimitsijakieltoa. Paratici toimii nykyään urheilutoimenjohtajana Tottenhamissa.

Juventys on kiistänyt väärinkäytökset ja sanonut, että seuran kirjanpito on tehty alan standardien mukaisesti.

Tapauksessa on keskitytty arvoihin, joita seurat ovat liittäneet välillään siirtyneisiin pelaajiin. Pelaajasiirrosta saatava myyntivoitto siirtyy suoraan seuran kirjanpitoon, kun taas ostokustannukset voidaan jakaa pelaajasopimuksen keston ajalle, mikä antaa mahdollisuuden kaunistella tasetta paisutetuilla arvioilla.