Bayern Münchenin pomo myöntää tosiasian: surkean kauden pelannut supertähti on Cristiano Ronaldon seuran kiikarissa
Bayern Münchenin puheenjohtaja Herbert Hainer on vahvistanut huhut, että seurassa harkitaan Sadio Manén myyntiä. Saudiseura Al-Nassr käsittelee asiaa Manén kanssa parhaillaan.
– Bayern tietää tästä, sanoi Hainer Japanissa uutistoimisto Deutsche Presse-Agenturin mukaan.
– Mutta nämä ovat alustavia keskusteluja. Täytyy odottaa, katsellaan.
Manén agentin ja Al-Nassrin välisistä neuvotteluista uutisoi ensimmäisenä saksalaislehti Bild. Toimittaja James Bengen mukaan Al-Nassr olisi valmis maksamaan 40 miljoonaa euroa siirron mahdollistamiseksi.
Manén käteen jäävä palkka olisi myös 40 miljoonaa euroa. Se on noin viidesosa siitä, mitä joukkueen kapteeni Cristiano Ronaldo ansaitsee vuodessa.
Al-Nassr on tehnyt järkeviä investointeja kesän siirtoikkunassa. Keskikenttäpelaajat Seko Fofana ja Marcelo Brozović herättivät tahoillaan kiinnostusta myös AC Milanissa ja Barcelonassa. Puolustaja Alex Telles pelasi puolestaan mainion kauden Sevillassa, ja hän on saanut hyvin vastuuta Brasilian maajoukkueessa.
Mané, 31, siirtyi todella suurin odotuksin Bayerniin viime vuonna. Tehottomuus, kuukausia kestänyt loukkaantuminen ja lyöntikohu Leroy Sanén kanssa käänsivät kannattajat häntä vastaan. Takkuinen kausi teki hallaa senegalilaisen asemalle yhtenä maailman parhaista pelaajista.
LUE MYÖS:
- Romano: Cristiano Ronaldo sai tuomionsa Portugalin jalkapalloliitolta
- Lähde: Manchester Citylle tulossa jättirangaistus – karu kohtalo uhkaa
- Hävittäjälentäjästä kulttuurin rakentaja – näin Bodø/Glimt loi oman kilpailuetunsa
- IF Gnistan teki valituksen HJK-ottelusta
- Haastattelu: Otso Liimatta jahtaa Allsvenskanin mestaruutta – ”Se olisi todella iso juttu”
- Valioliigassa nähtiin Mixu Paatelaisen joulukuusi – Mikel Artetalla selkeä näkemys toimivuudesta
- Rúben Amorim edelleen tappiottomana Italiassa
- TPS käytti avainpelaajansa option – saattaa silti vaihtaa maisemaa: ”Ulkomailta on tullut eri seuroista kyselyitä”
- Katso: Huuhkajien Adrian Svanbäck huippuiskussa Ruotsissa – iski voittomaalin Malmön verkkoon
- Alle 15-vuotias suomalaispoika kiinnittää huomiota kansainvälisesti – ”Nimi mieleen”
- ”Viime yönä tehtiin yksi parhaista maaleista jalkapallohistoriassa”
- Lähde: KuPS ja Inter maajoukkuehyökkääjän perässä
- Alle 15-vuotias suomalaispoika kiinnittää huomiota kansainvälisesti – ”Nimi mieleen”
- New Yorkissa nähtiin harvinaisen ala-arvoinen hyökkäys Lionel Messiä kohtaan – ”Tämä on erittäin häiritsevää”
- Huikea osuma! Leo Walta upotti vapaapotkun lähes 30 metristä – katso video
- Some nauraa ranskalaispelaajan hölmöilylle – ”Vuosikymmenen omituisin maali”
- Hurja viimeistely! Antoine Griezmann syötti Puskás-palkinnon arvoisen maalin
- Veteraanihyökkääjä saavutti kovan rajapyykin
- Kuivat putket poikki! KuPS nousi FC Interin kantaan
- Lionel Messi jatkoi hurjaa tahtiaan: ”En rehellisesti voi uskoa”