Venäjä halusi Serie A:n parhaaksi valitun maalivahdin maajoukkueeseensa – sai tylyn vastauksen: ”Olemme pettyneitä siihen”

Ivan Provedel nousi viime kaudella toden teolla jalkapalloilevan maailman tietoisuuteen.
Lazio hankki Provedelin kakkosmaalivahdikseen, mutta ykkösmaalivahti Luís Maximiano sai punaisen kortin kauden avausottelussa ja Provedel sai näyttöpaikan.
Provedel käytti sen loistavasti hyväkseen ja torjui lopulta koko kauden Lazion maalilla johdattaen seuran toiseksi Serie A:ssa. Provedel valittiin viime kaudella Serie A:n parhaaksi maalivahdiksi.
Provedelin äiti on venäläinen. Venäjän jalkapalloliitto on osoittanut kiinnostuksensa Provedelia kohtaan ja haluaisi nimetä maalivahdin maajoukkueeseensa, mutta Provedel ei ole kiinnostunut ehdotuksesta. Venäjän jalkapallomaajoukkueen maalivahtivalmentaja Vitaliy Kafanov paljasti venäläismediassa, ettei Provedel suostunut edes keskustelemaan asiasta.
– Olemme seuranneet hänen peliesityksiään. Tiedämme myös sen, että hän onnistui maalinteossa, mutta olemme pettyneitä siihen, ettei hän suostunut puhumaan kanssamme. Ilmoitin jalkapalloliitolle haluavani keskustella hänen kanssaan. Provedel ilmoitti, ettei halua puhua kenenkään meidän kanssa. Halusimme kutsua hänet mukaan maajoukkueeseen, Kafanov totesi Sport-Expressenille.
Provedelin agentti Giovanni Rava kertoi samaiselle lehdelle, ettei Provedelilla ole edes Venäjän kansalaisuutta.
– Provedel ei voi pelata Venäjän maajoukkueessa. Hän ei voi myöskään pelata Ranskan, Brasilian tai vaikka Portugalinkaan maajoukkueessa, koska hänellä ei ole näiden maiden kansalaisuutta. Hänellä on vain Italian kansalaisuus. Kenties Kafanov ei tiedä sitä.
Venäjän A-maajoukkue on jätetty ulos UEFA:n ja FIFA:n kilpailuista Ukrainaa vastaan aloitetun hyökkäyssodan vuoksi. Maajoukkue on pelannut sodan alkamisen jälkeen yhteensä seitsemän harjoitusottelua.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”