Walesin kapteeni sivussa isojen panosten pelistä Huuhkajia vastaan
Walesin kapteeni ja keskikenttäpelaaja Aaron Ramsey ei pysty pelaamaan EM-jatkokarsinnoissa Suomea vastaan.
Huuhkajat pelaa Walesin vieraana torstaina 21. maaliskuuta karsintojen välierässä. Mikäli Suomi voittaa Walesin, kohtaa Huuhkajat jatkokarsintojen finaalissa kotikentällä joko Puolan tai Viron.
84 A-maaottelua pelannut Ramsey, 33, nimitettiin viime vuonna toista kertaa urallaan Walesin kapteeniksi Gareth Balen jäätyä eläkkeelle. Arsenalia ja Juventusta edustanut konkari palasi täksi kaudeksi kasvattajaseuraansa Cardiff Cityyn, jonka päävalmentaja Erol Bulut on kertonut, että Ramseya odottaa usean viikon tauko tositoimista.
– Minulle sanottiin, että siinä menee neljästä kuuteen viikkoa. Sain raportin, että hänellä on venähdys, mutta eilen kuulin, että se ei olekaan lihaksessa vaan jänteessä. Hän on käytettävissä ehkä maaliskuun lopussa, kommentoi Bulut BBC:n mukaan.
Bulutilta kysyttiin, pitääkö loukkaantuminen Ramseyn sivussa Suomea vastaan, mihin valmentaja vastasi ”kyllä”.
– Tämä on pettymys meille ja Ramseylle.
– Hän on tärkeä pelaaja Cardiffille ja Walesille. Se on menetys jokaiselle valmentajalle, kun kentältä puuttuu tuollaista laatua.
LUE MYÖS!
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Afrikan kisojen soppa yltyy – Senegal lähetti ison keskisormen liitolle
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys