Ilmari Niskanen jatkaa Englannissa: ”Haluamme rakentaa joukkueen hänen kaltaisten ihmisten ympärille”
Ilmari Niskanen jatkaa uraansa Exeter Cityssä.
Niskanen ja Exeter City tiedottivat keskiviikkona tehneensä jatkosopimuksen, joka pitää suomalaisen seurassa kesään 2026 saakka.
Niskanen, 26, siirtyi viime elokuussa Dundee Unitedista Englannin kolmannella sarjatasolla League Onessa pelaavaan Exeter Cityyn. Niskanen kuului päättyneellä kaudella Exeter Cityn ehdottomiin luottopelaajiin.
Laitapelaaja oli alkukaudella muutaman kuukauden sivussa pelikentiltä olkapäävamman vuoksi, mutta kuntouduttuaan siitä Niskanen nappasi nopeasti paikkansa avauskokoonpanossa.
Exeter City päätyi lopulta 13. sijalle League Onessa.
Joukkueen päävalmentaja Gary Caldwell on tyytyväinen Niskasen jatkosopimukseen.
– Olemme todella onnellisia siitä, että Ilmari teki kanssamme jatkosopimuksen. Hän on ollut saapumisestaan saakka loistava. Niin ihmisenä kuin pelaajana. Niskasen persoona ja työmoraali on uskomattomia. Haluamme rakentaa joukkueen Ilmarin kaltaisten ihmisten ympärille.
– Hänen kausi oli rikkonainen olkapäävamman vuoksi, mutta se ei estänyt häntä esiintymästä hyvin kentällä, Caldwell totesi seuran tiedotteessa.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Afrikan kisojen soppa yltyy – Senegal lähetti ison keskisormen liitolle
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”