Ennakkopaketti U21-jatkokarsintaan Norja-Suomi: Mistä ratkaisupeli näkyy, kuntopuntarit ja Lehkosuon kommentit
Pikkuhuuhkajat pelaa tänään, tiistaina, Norjan vieraana EM-jatkokarsintojen toisessa osaottelussa.
Suomi lähtee peliin loistavista asetelemista, sillä se voitti Norjan viime viikolla avausosassa 5-1. Otteluparin voittaja etenee EM-lopputurnaukseen, joka pelataan ensi kesänä Slovakiassa.
Kuntopuntarit
Norja
15.11. Suomi – Norja 5-1 (EM-jatkokarsinnat)
15.10. Norja – Turkki 5-1 (EM-karsinnat)
11.10. Irlanti – Norja 1-1 (EM-karsinnat)
10.9. Norja – Italia 1-3 (EM-karsinnat)
5.9. Latvia – Norja 0-1 (EM-karsinnat)
Suomi
15.11. Suomi – Norja 5-1 (EM-jatkokarsinnat)
15.10. Suomi – Montenegro 2-1 (EM-karsinnat)
11.10. Sveitsi – Suomi 1-1 (EM-karsinnat)
10.9. Suomi – Romania 2-0 (EM-karsinnat)
6.9. Armenia – Suomi 1-3 (EM-karsinnat)
Mika Lehkosuon kommentit
Pikkuhuuhkajien päävalmentaja Mika Lehkosuo kertoo Palloliiton sivulla, että hänen joukkueensa on valmis ratkaisupeliin.
– Meillä on kaikki pelaajat terveinä. Saamme kentälle loistavan avauskokoonpanon, ja loistavia pelaajia jää myös avauskokoonpanon ulkopuolelle. Koko ryhmää tarvitaan: myös kotipelissä ”game changerimme” tulivat penkiltä kääntämään pelin isoksi murskavoitoksi. Jengi on puhaltanut yhteen hiileen ja olemme valmiita huomiseen peliin, sanoi Lehkosuo maanantain harjoitusten jälkeen.
Lehkosuon mukaan Norjalta on odotettavissa enemmän taktisia muutoksia kuin Suomelta.
– Olemme katsoneet klippejä perjantain ottelusta Norjaa vastaan ja painottaneet erityisesti identiteettipelaamistamme. Vahvistamme omaa peliämme loppuun asti, emmekä ala muuttamaan sitä tekemisen dynamiikkaa, mikä meidät on vienyt tähän pisteeseen asti.
– Omassa lohkossaan karsintojen aikana he (Norja) ovat muutenkin reagoineet vastustajiin. Kun taululla ovat lukemat 5-1, heidän on pakko tehdä jotain. Olettaisin, että sieltä tulee avauskokoonpanoon hyökkäävämpiä pelaajia ja formaatio muuttuu klassiseen norjalaiseen 4-3-3:n. He prässäävät varmasti vielä ylempää ja haluavat aiheuttaa sitä kautta vaikeuksia pallollisessa pelaamisessamme.
– Tärkein asia huomiselle on, ettemme mieti, mikä otteluparin tilanne on tällä hetkellä. Mentaalisesti lähdemme pelaamaan vähän kuin 0-0:sta: hyökkäämään tarpeeksi vaarallisesti, kiihdyttämään hyökkäyksiä, menemään taakse, hakemaan vastaprässejä. Ettemme ole yhtään passiivisessa olotilassa, kun mennään kentälle, vaan pannaan hurmos ja vauhti päälle.
Televisiointi
Stavangerissa pelattava ottelu alkaa kello 19.30 ja näkyy suorana Yle TV2:lta sekä Yle Areenasta. Lähetys alkaa kymmenen minuuttia ennen peliä.
Ottelun selostaa suomeksi Velja Engström ja ruotsiksi Christoffer Herberts.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Poliitikko otti yhteen FIFAn kanssa MM-kisoista – sai haluamansa
- Nyt tuli iso päätös: Huuhkajien ottelusta Valko-Venäjää vastaan uusi linjaus
- Tuomari kuoli Palloliiton ottelussa – HS kertoo lisätiedoista
- Haastattelu: KuPSin Taneli Hämäläisen tulevaisuus auki – ”Muutama joukkue on osoittanut kiinnostuksensa”
- Manchester United julkaisi uuden päävalmentajansa nimen – seuran sivut kaatuivat
- SJK purki puolustajansa sopimuksen
- Nyt se tapahtui: Cristiano Ronaldo johdatti joukkueensa Saudi-Arabian liigan mestaruuteen
- IS:n asiantuntija pamautti suorat sanat Neymarin MM-kisapaikasta
- Haastattelu: Näin Leo Walta kommentoi alkutaivaltaan Swanseassa
- Cristiano Ronaldo on kirjoittamassa taas historiaa – Lionel Messi saattaa yltää samaan
- Nyt se tapahtui: Cristiano Ronaldo johdatti joukkueensa Saudi-Arabian liigan mestaruuteen
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon kausi päättyi isoon pettymykseen – Filippo Inzaghi: ”En lähtisi täältä edes Real Madridiin”
- ”Failing upwards”: Oliver Antmanille povataan jättisiirtoa
- HS: Gilla FC sai Vantaan kaupungilta poikkeusedun – tässä syy
- IS:n asiantuntija pamautti suorat sanat Neymarin MM-kisapaikasta
- Cristiano Ronaldo on kirjoittamassa taas historiaa – Lionel Messi saattaa yltää samaan
- Tuleeko MM-kultaa? Saksan kisajoukkue on nyt julki
- MM-kisoihin valittu Neymar: uusi vamma!
- Kongon demokraattiselta tasavallalta rohkea ratkaisu – parhaat pelaajat kotiin
- Haastattelu: Näin Leo Walta kommentoi alkutaivaltaan Swanseassa
