Bayern-hyökkääjä haluaa vaihtaa maisemaa – herättänyt paljon kiinnostusta: ”Emme koskaan saaneet näin paljon puheluita”
Mathys Tel on jättämässä Bayern Münchenin.
Fabrizio Romano paljasti keskiviikkona Telin päättäneen vaihtaa maisemaa vielä tammikuun siirtoikkunassa. Useat valioliigaseurat ovat nuoren laitahyökkääjän kintereillä.
Tel, 19, on jäänyt kuluvalla kaudella hyvin pienelle vastuulle Bayernissa. Ranskalaispelaaja on pelannut kaikki kilpailut mukaan luettuna vain 458 minuuttia Bayernin paidassa.
Sky Sportsin mukaan Bayern ja Tottenham ovat lähellä yhteisymmärrystä Telin siirtosummasta, mutta hyökkääjä ei ole vielä päättänyt, haluaako hän siirtyä Tottenhamiin.
Bayern-pomo Max Eberl otti kantaa Telin tilanteeseen saksalaismediassa. Eberl ymmärtää, miksi Tel haluaa vaihtaa maisemaa.
– Tel sanoi meille, ettei hän pelaa tarpeeksi paljon. Ja se on ymmärrettävää. Olisimme silti halunneet, että hän olisi jatkanut taistelua. Minulla ei ole hänestä mitään pahaa sanottavaa. Ymmärrän tämän.
– Emme ole koskaan saaneet näin paljon puheluita seuroilta yhdestä pelaajasta. Puhuimme Telin kanssa joulukuussa ja silloin hän ilmoitti haluavansa jäädä tänne. Nyt hän haluaa lähteä. Otamme kaikki mahdollisuudet huomioon ja sitten päätämme, mitä teemme.
Bayern maksoi Telistä 20 miljoonaa euroa Rennesille kesällä 2022.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Afrikan kisojen soppa yltyy – Senegal lähetti ison keskisormen liitolle
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys