HJK vahvisti toisen suurhankinnan Teemu Pukin jatkoksi – ”Oli aina selvää”
Alex Ring palaa HJK:n paitaan. Klubi tiedotti keskikenttäpelaajan tekevän kaksivuotisen sopimuksen seuran kanssa keskiviikkoiltana.
HJK.-kasvatti Ring on pelannut viimeiset kahdeksan kautta urallaan Yhdysvalloissa MLS:ssä. Sopimus Austin FC:n kanssa päättyi viime kauden jälkeen.
Ring pelasi viimeisellä kaudellaan Austinissa 34 MLS-ottelua, joista 29 avauksessa.
Ring edusti MLS:ssä myös New York Cityä. Ennen lähtöä rapakon taakse tutuksi tulivat myös Saksan ammattilaissarjat Kaiserlauternin ja Borussia Mönchengladbachin väreissä.
Ring, 33, nähtiin viimeksi HJK:n riveissä kaudella 2011, jolloin myös joukkueen toinen paluumuuttaja Teemu Pukki pelasi seurassa. Hän voitti joukkueessa kaksi Suomen mestaruutta ja Suomen Cupin ennen lähtöään Saksaan.
Ringillä olisi ollut HJK:n tiedotteen mukaan vaihtoehtoja myös ulkomailla, mutta paluu Klubi-paitaan on ollut hänelle suunniteltu viimeinen liike ennen uran päättymistä.
Päätöksessä painoi myös oma perhe.
– Mulle oli aina selvää, että lopetan urani siellä, missä se kunnolla alkoikin. Olin pitkään ulkomailla, 14 vuotta, ja olen HJK:lle siitä tosi kiitollinen. Nyt on hyvä ajankohta tulla kotiin ja antaa vähän takaisin, Ring kertoi HJK:n tiedotteessa.
– Perhe on asettunut Helsinkiin, lapset ovat koulussa, vanhempi tytär pelaa Klubissa… joten aika helppo päätös tämä lopulta oli. Mulle oli sydämen asia tulla tässä vaiheessa kotiin niin perhekuvioiden kuin Klubinkin takia. Ja kun “Temekin” (Pukki) tuli takaisin, niin kyllä sekin painoi vaakakupissa.
44 ottelua Huuhkajissa pelannut Ring palaa HJK:hon kunnianhimoisena. Keskikenttäpelaaja kokee, että hänellä on vielä paljon annettavaa seuralle, josta kaikki alkoi.
– Halusin, että en tule tänne uran ehtoopuolella jäähdyttelemään, vaan selkeä tavoite on lopettaa ura täällä huipulla. Mulla on edelleen näytettävää. Tulen tänne tietysti voittamaan titteleitä ja haluan edetä europeleihin, mutta en haluaisi niistä hirveästi tässä puhua, vaan haluan näyttää kentällä, koska vain sillä on merkitystä, Ring kommentoi.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: HJK:sta tuttu Vicente Besuijen löysi uuden työnantajan
- Bold: Tanskan kärkiseura kiinnostunut Otto Ruopista
- Entinen Huuhkaja-pelaaja Juha Pirinen palaa Suomeen
- Benfican akatemian kasvatti FC Lahteen
- TPS jatkaa omien kasvattien linjaa – 18-vuotias sopimukseen
- Jättipaukku Espanjassa! Álvaro Arbeloan aika Real Madridin päävalmentajana alkoi karmealla pullahduksella
- Maximilian Ibrahimović siirtyy toiseen huippuseuraan
- Ilves hakee etua siirtomarkkinoilta – kansainvälinen rekrytointiosaaja organisaatioon
- Yle: Toni Koskelan seura kiinnostunut Ilveksen tähtipelaajasta
- Veikkausliigasta tuttu Rui Modesto herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla – Joel Pohjanpalon joukkuetoveriksi?
- Jättipaukku Espanjassa! Álvaro Arbeloan aika Real Madridin päävalmentajana alkoi karmealla pullahduksella
- Entinen Huuhkaja-pelaaja Juha Pirinen palaa Suomeen
- Maximilian Ibrahimović siirtyy toiseen huippuseuraan
- Bold: Tanskan kärkiseura kiinnostunut Otto Ruopista
- Tuomas Ollilan Paris FC järjesti sensaation Ranskan Cupissa – pudotti PSG:n
- Sky: Real Madridin päävalmentajaksi on ehdolla mestariluotsi
- Isän jalanjäljissä – nuori Rajamäki sopimukseen TPS:ssä
- HS: Pyry Soiri oli halukas siirtymään HJK:hon – uusi osoite löytyikin muualta
- Yle: Toni Koskelan seura kiinnostunut Ilveksen tähtipelaajasta
- Gnistan hankki keskikenttälupauksen KäPasta
