Juventus-luotsi potku-uhan alla – kausi mennyt täysin penkin alle
Juventuksen kausi on mennyt penkin alle.
Juventus on parhaillaan vasta viidentenä Serie A:ssa. Juventus joutuu siten taistelemaan loppukauden aikana tosissaan paikasta ensi kauden Mestarien liigaan.
Lisäksi joukkue on pudonnut Mestarien liigasta ja Coppa Italiasta, joten se jää tällä kaudella pokaaleitta.
Juventus palkkasi Thiago Mottan päävalmentajakseen viime kesänä.
Motta ei ole kuitenkaan onnistunut kehittämään joukkueen pelaamista ja tulokset ovat jättäneet paljon toivomisen varaa. Kahdella edellisellä sarjakierroksella Juventus on hävinnyt Atalantalle ja Fiorentinalle yhteismaalein 0-7.
Italialaismedian mukaan Juventuksen seurajohto ei ole poissulkenut sitä, että Motta saisi potkut vielä kevätkauden aikana. Mottan sopimus ulottuu kesään 2027 saakka, joten potkut tulisivat kalliiksi, mutta seurajohto ei ole suinkaan tyytyväinen joukkueen tilanteeseen.
Fabrizio Romano ja Relevon Matteo Moretto kertovat, että Juventus pitää Igor Tudoria potentiaalisena vaihtoehtona joukkueen uudeksi päävalmentajaksi, jos Motta saa lopulta potkut.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Haastattelu: Senne Vits nauttii elämästään Pietarsaaressa
- Lisää muutoksia Huuhkajiin – odotettu debytantti
- Uusi luku suomalaisessa jalkapallohistoriassa – Eremenkon veljekset palaavat yhteen
- Veikkausliigan lähiöseura valmistautuu historialliseen kauteen – ”Joukkue on valmis”
- Tässä ovat Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan puolivälieräparit
- Iran: MM-kisoista uusi kanta
- Murskajaisia Mestarien liigassa – tässä ovat puolivälieräparit
- Barcelonalta mieletön show – Newcastle jäi täysin jyrän alle
- Haastattelu: Álex Craninx löysi Oulunkylästä intohimoisen valmentajan – ”Jalkapallo on hänelle pakkomielle”
- Tässä ovat Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan puolivälieräparit
- Haastattelu: Álex Craninx löysi Oulunkylästä intohimoisen valmentajan – ”Jalkapallo on hänelle pakkomielle”
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Iran: MM-kisoista uusi kanta
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Veikkausliigan lähiöseura valmistautuu historialliseen kauteen – ”Joukkue on valmis”
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- No nyt! Huuhkajista tuttu Diogo Tomas säväytti videolla – antoi todella erikoisen haastattelun
- Murskajaisia Mestarien liigassa – tässä ovat puolivälieräparit