Kansojen liigan välieräparit selvisivät jännitysnäytelmissä – nämä suurmaat kohtaavat toisensa
Kansojen liigan välierämaat ratkesivat sunnuntaina. Neljän parhaan joukkoon jatkavat Espanja, Ranska, Portugali ja Saksa.
Välierien ottelupareissa vastassa ovat Espanja-Ranska ja Saksa-Portugali.
Neljästä otteluparista vain Saksa-Italia ratkesi varsinaisen peliajan puitteissa. Saksa voitti yhteismaalit 5-4 toisen osaottelun päätyttyä sunnuntaina kotona 3-3-tasalukemiin.
Espanja ja Hollanti puolestaan tarjosivat viihdettä koko rahan edestä. Jatkoajan jälkeen 3-3-tasalukemissa ollut kamppailu ratkesi rangaistuspotkukilpailussa toisen osaottelun kotijoukkueen Espanjan eduksi. Ratkaisu nähtiin kuudennella laukausvuorolla, kun isäntien maalivahti Unai Simon nollasi Hollannin Donyell Malenin yrityksen.
Ranska pudotti omassa parissaan Kroatian myös pilkkukilpailussa yhteismaalein 3-2. Kahden maalin takaa-ajoasemasta toiseen osaotteluun lähtenyt Les Bleus kampesi varsinaisen peliajan puitteissa tasoihin Michael Olisen ja Ousmane Dembélén osumilla.
Rangaistuspotkukilpailussa Kroatialla oli kolme hutia ja Ranskalla kaksi. Ratkaisu tuli seitsemännellä vuorolla Kroatian Josip Stanisicin epäonnistumisesta.
Portugali pelastui täpärästi
Viimeisessä otteluparissa Portugali kukisti kotona Tanskan jatkoajan jälkeen yhteismaalein 5-3. Toiseen osaotteluun yhden maalin tappioasemasta lähteneiden Isäntien sankari oli kaksi tärkeää maalia tehnyt Francisco Trincao.
Trincao iski ensin Portugalin putoamiselta pelastaneen 3-2-osuman neljä minuuttia ennen varsinaisen peliajan päättymistä. Laituri osui uudelleen jatkoajan 91. minuutilla.
Trincaon toisen maalin jälkeen Portugalin jatkopaikan turvasi Goncalo Ramos jatkoajan lopussa.
Myös Cristiano Ronaldolla oli värikäs ilta. Portugalin kapteeni hukkasi avauspuoliskolla rangaistuspotku ja viimeisteli myöhemmin kotijoukkueen toisen maalin.
Tanskan osumat ottelussa merkittiin Rasmus Kristensenin ja Christian Eriksenin nimiin.
Illan tulosten myötä Kansojen liigan välierissä on edessä kaksi suurta otteluparia. Espanja tulee kohtaamaan Ranskan ja Saksa Portugalin.
Kansojen liigan välieräparit pelataan neljäs ja viides päivä kesäkuuta. Lopputurnaus järjestetään Saksassa Münchenissä ja Stuttgartissa.
Saksa ja Portugali kohtaavat Münchenissa keskiviikkona neljäs päivä. Ranska-Espanja on vuorossa Stuttgartissa päivää myöhemmin.
Kansojen liigan finaali ja kolmossija ratkotaan sunnuntaina kahdeksas päivä kesäkuuta.
Muokattu 24.3. klo 12.52: Kansojen liigan välieräparit pelataan eri päivinä.
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Palaako Füllkrug Bundesliigaan?
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia


