Kansojen liigan välieräparit selvisivät jännitysnäytelmissä – nämä suurmaat kohtaavat toisensa

Kansojen liigan välierämaat ratkesivat sunnuntaina. Neljän parhaan joukkoon jatkavat Espanja, Ranska, Portugali ja Saksa.
Välierien ottelupareissa vastassa ovat Espanja-Ranska ja Saksa-Portugali.
Neljästä otteluparista vain Saksa-Italia ratkesi varsinaisen peliajan puitteissa. Saksa voitti yhteismaalit 5-4 toisen osaottelun päätyttyä sunnuntaina kotona 3-3-tasalukemiin.
Espanja ja Hollanti puolestaan tarjosivat viihdettä koko rahan edestä. Jatkoajan jälkeen 3-3-tasalukemissa ollut kamppailu ratkesi rangaistuspotkukilpailussa toisen osaottelun kotijoukkueen Espanjan eduksi. Ratkaisu nähtiin kuudennella laukausvuorolla, kun isäntien maalivahti Unai Simon nollasi Hollannin Donyell Malenin yrityksen.
Ranska pudotti omassa parissaan Kroatian myös pilkkukilpailussa yhteismaalein 3-2. Kahden maalin takaa-ajoasemasta toiseen osaotteluun lähtenyt Les Bleus kampesi varsinaisen peliajan puitteissa tasoihin Michael Olisen ja Ousmane Dembélén osumilla.
Rangaistuspotkukilpailussa Kroatialla oli kolme hutia ja Ranskalla kaksi. Ratkaisu tuli seitsemännellä vuorolla Kroatian Josip Stanisicin epäonnistumisesta.
Portugali pelastui täpärästi
Viimeisessä otteluparissa Portugali kukisti kotona Tanskan jatkoajan jälkeen yhteismaalein 5-3. Toiseen osaotteluun yhden maalin tappioasemasta lähteneiden Isäntien sankari oli kaksi tärkeää maalia tehnyt Francisco Trincao.
Trincao iski ensin Portugalin putoamiselta pelastaneen 3-2-osuman neljä minuuttia ennen varsinaisen peliajan päättymistä. Laituri osui uudelleen jatkoajan 91. minuutilla.
Trincaon toisen maalin jälkeen Portugalin jatkopaikan turvasi Goncalo Ramos jatkoajan lopussa.
Myös Cristiano Ronaldolla oli värikäs ilta. Portugalin kapteeni hukkasi avauspuoliskolla rangaistuspotku ja viimeisteli myöhemmin kotijoukkueen toisen maalin.
Tanskan osumat ottelussa merkittiin Rasmus Kristensenin ja Christian Eriksenin nimiin.
Illan tulosten myötä Kansojen liigan välierissä on edessä kaksi suurta otteluparia. Espanja tulee kohtaamaan Ranskan ja Saksa Portugalin.
Kansojen liigan välieräparit pelataan neljäs ja viides päivä kesäkuuta. Lopputurnaus järjestetään Saksassa Münchenissä ja Stuttgartissa.
Saksa ja Portugali kohtaavat Münchenissa keskiviikkona neljäs päivä. Ranska-Espanja on vuorossa Stuttgartissa päivää myöhemmin.
Kansojen liigan finaali ja kolmossija ratkotaan sunnuntaina kahdeksas päivä kesäkuuta.
Muokattu 24.3. klo 12.52: Kansojen liigan välieräparit pelataan eri päivinä.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- PSG-vahti varoittaa omiaan Arsenalista: ”Niin ei voi tapahtua”
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- AC Oulu jatkaa HJK:n tahdissa – SJK sarjakärkeen
- 22-vuotias jalkapalloilija menehtyi kesken lämmittelyn
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- 22-vuotias jalkapalloilija menehtyi kesken lämmittelyn
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- PSG-vahti varoittaa omiaan Arsenalista: ”Niin ei voi tapahtua”
- AC Oulu jatkaa HJK:n tahdissa – SJK sarjakärkeen
- Oliver Antman hehkutti jättimäistä cup-saavutusta: ”Sanoinkuvaamattomat fiilikset”
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- HJK hävinnyt kaikki kolme sarjaotteluaan – Petri Vuorinen: ”Jokaisella varmasti syytä katsoa peiliin”