HJK:n sankari Santeri Hostikka selätti rajun taudin: ”Kaksi viikkoa sängyn pohjalla”
HELSINKI. Santeri Hostikka teki upean paluun HJK:n vahvuuteen kuukauden mittaisen sairastelun jälkeen. Laituri viimeisteli kaksi isoa maalia, kun Klubi nousi neljän maalin takaa-ajoasemasta kiinni jatkopaikkaan Konferenssiliigan ensimmäisellä karsintakierroksella färsaarelaista NSÍ Runavikia vastaan kotiyleisön edessä torstaina.
HJK oli hävinnyt viikko sitten vieraissa 0-4 ja tarvitsi neljän maalin voiton Töölössä taistellakseen jatkopaikasta. Toisen puoliskon alkuun sisään tullut Hostikka pääsi tekemään kolmannen maaleista ja ratkaisi pelin jatkoajalla vapaapotkusta.
HJK eteni jatkoon yhteismaalein 5-4.
Hostikka oli viimeksi pelannut HJK:n vahvuudessa kuukausi sitten kesäkuun puolivälissä Veikkausliigassa.
– Minulla oli keuhkokuume ja olen siitä palautumassa. Ei pitänyt pelata kuin puoli tuntia tänään, mutta joutui vähän raatamaan, Hostikka kommentoi medialle ottelun jälkeen.
– Kaksi viikkoa tässä ollut sängyn pohjalla, niin ei tietenkään parhaassa kunnossa ollut. Hyvä, että pystyin tuomaan jotain kentälle.
HJK:n otteluparin tasoittava maali jäi lopulta viimeisille hetkille. Lisäaika näytti neljättä minuuttia, kun Georgios Antzoulas pukkasi pallon verkkoihin.
Hostikka mainitsi, ettei joukkueen asenne horjunut tiukassa paikassa.
– Ei näissä peleissä voi alkaa pelkäämään. Pitää vain nauttia ja olla aggressiivinen koko pelin ajan. Pitää olla vain itsevarmuutta.
Hostikka, 27, pelaa erinomaista kautta HJK:ssa. 11 Veikkausliigan otteluun kertyi alkukaudesta viisi maalia ja kaksi maalisyöttöä.
HJK:n tilapäinen päävalmentaja Miika Nuutinen kuvaili keskiviikkona lehdistölle Hostikan pelaavan tällä hetkellä ”elämänsä jalkapalloa”. Nuutisen pelitapa on istunut hyvin HJK:n tähtilaiturille.
– Miikan pelityyli sopii minulle. Päässyt nyt nimen omaan haastamaan enemmän ja päässyt tuonne boksin rajalle tekemään niitä viimeisiä ratkaisuja. Totta kai itsekin myös hakee hanakammin niille paikoille, Hostikka kuvaili.
Joni Ahokas
X: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä
- Afrikan mestaruuskilpailut 2025
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- FC Lausanne ei lähde aliarvioimaan KuPSia: ”Emme voi ajatella, että tulemme tänne voittamaan pelin 5-0”
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
- Virallista: HJK:n pelaaja siirtyy FF Jaroon – ”Koen tämän oikeaksi askeleeksi”
- Uskomaton nousu! HJK pudotti suurseuran Youth Leaguessa ja eteni kevään pudotuspeleihin