Suomen naisten A-maajoukkue otti tiistaina kuokkaan Tanskalta lukemin 0–2 (0–0).

Tanska oli kukistanut Helmarit ensimmäisessä osaottelussa Tampereella jopa 6–1, joten Kansojen liigan nousukarsinta meni Tanskalle yhteistuloksella 8–1.

Kathrine Møller Kühl ja Pernille Harder vastasivat ottelun maaleista. Vaikka voitto-osuma syntyi vasta 73. peliminuutilla, ei ollut epäselvyyttä siitä, kumpi oli parempi joukkue.

Kun Tanska pääsi taas vaihteeksi potkimaan palloa Parkenille, 14 475 -päinen kotiyleisö vaati viihdettä.

B.T:ssä julkaistun otteluraportin mukaan pieni mutta äänekäs osa katsojista piti tunnelmaa yllä ja hoilasi läpi ottelun:

– Näyttäkää, että tahdotte voittaa! Tehkää maali!

Kannustushuudot muuten rauhallisella stadionilla pitivät sisällään oletuksen, että kotijoukkue Tanska sai enemmän tai vähemmän valita, voittaako se Suomen vai ei. Vastaavaa kuulee stadioneilla yleensä vain, jos oma joukkue on tappiolla tai muuten passiivinen.

Tanskalaismedian mukaan tunnelma parani selvästi, kun Kühl, 22, vei kotijoukkueen johtoon.

Helmarit-päävalmentaja Marko Salorannan mukaan ottelu oli Suomelta taas ilahduttava esitys ja tärkeä ryhtiliike viikonlopun jäljiltä. Totuus kuitenkin on, että Suomi sai Kööpenhaminassa yhden laukauksen kohti maalia ja sekin tuli todella kaukaa, varsin kesystä suorasta vapaapotkusta.

LUE MYÖS: