Viljami Sinisalo hehkutti yhtä asiaa Huuhkajien pelissä: ”Se oli erittäin hyvää”
HELSINKI. Huuhkajien maalilla on totuttu näkemään Lukas Hradecky. Nyt Hradecky on loukkaantumisen vuoksi sivussa, mutta maalia MM-karsintaottelussa Liettuaa vastaan ei myöskään vartioinut vuosikausia Huuhkajissa kakkosvahtina toiminut Jesse Joronen.
Sen sijaan tolppien väliin komennuksen sai uuden sukupolven Viljami Sinisalo.
23-vuotiaalle Sinisalolle Liettua-peli oli A-maajoukkueuran viides. Ottelun jälkeen Sinisalo arvioi hyvin kypsästi, mikä Huuhkajien ensimmäisen puoliajan touhussa tökki.
– Ekalla jaksolla oltiin tosi passiivisia. Siitä puhuttiin pukkarissa puoliajalla. Mielestäni parannettiin tosi paljon toisella jaksolla ja tehtiin kaksi hienoa maalia, Sinisalo sanoi.
– Peruspilarit muuttuivat: pelattiin rohkeammin eteenpäin, uskallettiin vaihtaa puolta ja juostiin eteenpäin. Ne ovat jalkapallossa aika tärkeitä asioita.
– Ei välttämättä alussa [pystytty olemaan pelirohkeita], mutta se on ihmiselle aika normaalia että se ottaa aikansa. Pitää ehkä jollain tavalla ymmärtää sekin, että on nuoria kavereita ensimmäistä kertaa Olympiastadionilla.
Jokin kuitenkin muuttui puoliajalla. Toiselle jaksolle koko Huuuhkajien joukkue tuli kuin uudestisyntyneenä.
– Miten me uskallettiin ja tultiin omasta kuoresta ulos, se oli erittäin hyvää toisella jaksolla. Tästä pitää jatkaa ja ottaa ne asiat [jatkossa] ensimmäisen puoliajan ensimmäisestä minuutista asti, Sinisalo hehkutti SuomiFutis-sivustolle.
Sinisalo puhui melko suoraan siitä, millainen tunnelma pukuhuoneessa vallitsi puoliajalla.
– Ihan sellaiseen sävyyn [puhuttiin puoliajalla], miten jalkapallopukkarissa kuuluukin. Me tiedostettiin mitä haluttiin. Tilanne ei ollut niin hyvä kuin haluttiin. Oltiin ihan rauhassa, koska ei ollut mitään paniikkia, Sinisalo sanoi.
– Me olemme sen verran parempi joukkue kuin Liettua, kaikella kunnioituksella. Aikaa oli 50 minuuttia lisäaikoineen.
Vaikka Hradecky ei ole tällä kertaa mukana, Sinisalon mukaan joukkueessa riittää johtajatyyppejä.
– Aika moni [pitää ääntä kopissa]. Tulee itsekin sanottua asioita. Jesse [Joronen] sanoo asioita, Jolle [Pohjanpalo] sanoo asioita. Ei siellä hiljaista ole. Jokaisen pitää pystyä sanomaan, mitä kokee.
– Tosi moni puhuu, ja [päävalmentaja] Jacob [Friis] sanoi selkeitä asioita, mitä haluaa peliltä. Toteutettiin toisella jaksolla tosi hyvin niitä ideoita.
Seuraavaksi Suomi kohtaa Hollannin sunnuntaina. Kumpi mahtaa pelata maalilla, Sinisalo vai Joronen.
– Ei olla hirveästi juteltu. Mennään peli kerrallaan. Tärkein peli on aina se seuraava peli. Nyt se oli tämä ja varmasti huomisen ja jo tämän illan aikana mietitään sitä sunnuntaita. Tiedetään aika tarkkaan, mitä sunnuntaina vaaditaan. Vaikea paikka ja hyvä vastustaja.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Messi ja Ronaldo mättivät taas maaleja – matkaa maailmanennätykseen onkin vielä?
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Uusi käänne Neymarin ristiriitaisessa kaudessa – vaarassa saada pitkän pelikiellon
- Lukas Hradecky myöntää kauden olleen vaikea
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Kylian Mbappé tunnustaa: Ei antanut tarpeeksi Luis Enriquelle
- Haastattelu: Näin Joonas Rantanen kommentoi Emmanuel Boatengin epäonnistunutta siirtoa
- Achraf Hakimi kertoo, miksi Lionel Messi saattaa tehdä ympärillään olevista pelaajista huonompia
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta