Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
Kuopion Palloseuran toinen peräkkäinen Suomen-mestaruus sinetöityi maanantai-iltana matemaattisesti, kun Ilves jäi kotonaan 3–3-tasalukemiin SJK:n kanssa. Kuopiolaisilla oli ilo ylimmillään myös sosiaalisessa mediassa.
Muuan Veikkausliiga-seuraaja otti viidenneksi sijoittuvan helsinkiläisseuran, HJK:n, hampaisiinsa (ulkoinen linkki):
– KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa.
Pistävä kommentti kohdistui HJK:n missioon: Klubi julisti viime vuosikymmenellä strategiseksi tavoitteekseen olla ”pohjoismainen suurseura”.
Maan tunnetuimpana ja rikkaimpana seurana HJK on ollut varsinkin loppukaudesta yleinen pilkan aihe. Miika Nuutisen miehistö on ollut ahtaalla sarjan kärkijoukkueita vastaan, eikä se ole voittanut ylemmässä loppusarjassa vielä kertaakaan. Eilen maanantaina oli Gnistanin vuoro napata HJK:lta tasapelipiste loppuminuuteilla.
HJK:lla on jäljellä enää kymmenes ja viimeinen ottelu, jonka se pelaa juuri KuPSia vastaan ensi sunnuntaina.
– Klubi suli jälleen kerran vikalla minuutilla. Tämä toki ei yllätä yhtään ketään. Kupponen voisi laittaa eurokiireiden keskellä akatemian pojat pelloomaan vika matsin, niin Pohjoismainen Suurseura saa aidon mahdollisuuden voittaa joskus Mestaruussarjassakin, kommentoi toinen X:n käyttäjä (ulkoinen linkki).
KuPSin ”eurokiireet” jatkuvat torstaina, kun se kohtaa Konferenssiliigassa slovakialaisen Slovan Bratislavan. HJK valmistautuu kauden päätösotteluun tavoitteenaan ottaa ensimmäinen voitto sitten elokuun 31. päivän.

Muokattu 4.11. klo 17.15: Lisätty maininta vuoden 2024 mestaruudesta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Messi ja Ronaldo mättivät taas maaleja – matkaa maailmanennätykseen onkin vielä?
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Uusi käänne Neymarin ristiriitaisessa kaudessa – vaarassa saada pitkän pelikiellon
- Lukas Hradecky myöntää kauden olleen vaikea
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Kylian Mbappé tunnustaa: Ei antanut tarpeeksi Luis Enriquelle
- Haastattelu: Näin Joonas Rantanen kommentoi Emmanuel Boatengin epäonnistunutta siirtoa
- Achraf Hakimi kertoo, miksi Lionel Messi saattaa tehdä ympärillään olevista pelaajista huonompia
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta