Allsvenskanin päätöskierros pelataan viikonloppuna. 

Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta. Huuhkajien keskikenttäpelaaja on viimeistellyt tällä kaudella peräti 16 maalia Allsvenskanissa.

Matkaa maalipörssin kärkipaikalle on yhden maalin verran. GAIS:n Ibrahim Diabate, Djurgårdenin August Priske ja Hammarbyn Nahir Besara ovat viimeistelleet 17 maalia.

Waltan IK Sirius isännöi päätöskierroksella Kai Meriluodon, Hugo Kedon ja Otso Liimatan IFK Värnamoa. IFK Värnamon putoaminen Allsvenskanista varmistui jo muutama viikko sitten.

Maalipörssin voittamisesta ei tule helppoa, sillä muun muassa Djurgården-luotsi Jani Honkavaara on sanonut mediassa harkinneensa sitä, että Priske saisi laukoa loppukaudella Djurgårdenin rangaistuspotkut voittaakseen maalipörssin. Priske ei ole laukonut tällä sarjakaudella ainuttakaan rangaistuspotkua.

Walta on pelannut loistavan kauden Allsvenskanissa. Walta on noussut sarjan ehdottomaan parhaimmistoon ja suomalaisen odotetaan siirtyvän tammikuussa suurempiin ympyröihin.

Siriuksen ja IFK Värnamon välinen ottelu potkaistaan käyntiin sunnuntaina klo 16.00.

LUE MYÖS