Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
Veikkausliiga-seura FF Jaron keskikenttä vahvistuu vuonna 2001 syntyneellä Oliver Kasskawolla. Seura tiedotti 1+1-vuotisesta sopimuksesta sunnuntaina.
Ruotsalaissyntyinen Kasskawo on edustanut Syyrian A-maajoukkuetta kahdeksassa ottelussa. Hän teki maalinkin Tunisiaa vastaan Arabian mestaruusturnauksessa 2021.
Edellisen kerran Kasskawo on nähty Syyrian paidassa vuonna 2023.
Nyt Kasskawolla on allaan kelpo kausi IFK Haningen riveissä Ruotsin kolmannella sarjatasolla. Hän teki 28 ottelussa neljä maalia ja oli ei-ruotsalaisten maalipörssissä 13:s.
– Olen keskikentän keskustan pelaaja, joka haluaa paljon palloa ja olen syöttötaitoinen pelaaja. Samalla olen pelaaja, joka antaa aina kaikkensa joukkueelle, ja minulla on suuri työmoraali, Kasskawo kuvaili Jaron tiedotteessa.
Kasskawo tulee sopivasti täyttämään Sergei Eremenkon jättämää aukkoa Jaron keskikentällä. Hänelle merkittiin päättyneellä Ettan-kaudella eniten taklauksiakin.
– Tavallaan se kuvaa minua, ja tavallaan ei. En välttämättä tee eniten taklauksia, mutta taistelen aina pallosta, pelaaja totesi.
Jaro hankki jo aiemmin joulukuussa Linus Zetterströmin Enköpings SK:sta, joka on Ettanin joukkueita sekin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Käänne sopupelistä epäillyn MM-kisapelaajan tilanteeseen
- Jalkapallon MM-kisat 19.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- MM-kisojen toinen lohkokierros alkoi – Etelä-Afrikka heräsi taistelemaan
- Lionel Messin perhe julkaisi tiedotteen – syy on harmittava
- MM-tähti kutsuttiin maajoukkueeseen LinkedInin kautta – ”Jätin sen huomioimatta”
- Brasilialta tuli nyt uutta tietoa Neymarin terveydentilasta
- Näkökulma: Et varmaan pidä siitä – silti MM-kisojen uusi ”juomatauko” on hyvä uudistus
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- MM-kisojen avauskierroksen topit ja flopit: USA pitkälle? Messi ja Ronaldo heti puheenaiheina
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- Englanti voitti MM-jännitysnäytelmän – Harry Kane teki historiaa
- Thomas Tuchel sanoi nämä sanat Englannin kopissa – hetki, joka saattoi kääntää koko MM-turnauksen suunnan
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa
- Jalkapallon MM-kisat 18.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Erkka V. Lehtola täräytti SuomiFutikselle: Tämä Argentiinan joukkueessa huolestuttaa
- MM-kenttien legenda lopettaa uransa kisojen jälkeen
- Suru-uutinen: Kuolema jalkapallon MM-turnauksessa