Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
Tampereen Ilves on vahvistanut joukkuettaan 19-vuotiaalla keskikenttäpelaajalla Yiandro Raapilla, joka siirtyy Pirkanmaalle Hollannin suurseuran PSV Eindhovenin alle 21-vuotiaiden joukkueesta 2+1-vuotisella sopimuksella.
Raap on syntynyt ja pelannut koko uransa Hollannissa. PSV:n lisäksi hän on edustanut juniorivuosinaan myös Feyenoordia ja Den Haagia.
Ilveksen urheilutoimenjohtaja Iikka Miettinen kuvailee Raapia monipuoliseksi keskikenttäpelaajaksi.
– Yiandrossa yhdistyvät hollantilaisen pelaajapolun tuoma pallonkäsittelytaito sekä eteläamerikkalainen kamppailukovuus ja periksiantamattomuus. Hän pystyy pelaamaan tarvittaessa useampaa pelipaikkaa.
Ilves on ylipäätään tehnyt hyviä hankintoja ennen tulevaa kautta, vaikka sen rosteri ei viime kaudesta nähnyt suuria muutoksia. Ennen Raapia seuraan on hankittu muun muassa puolustaja Oliver Pettersson ja hyökkääjä Stanislav Baranov.
Ilveksen päävalmentaja Joni Lehtonen korosti Veikkausliigan mediatilaisuudessa keskiviikkona, että jokainen seuraan tullut pelaaja on tuonut lisäarvoa joukkueelle.
– Ei jouduttu pahemmin rosteria muuttamaan viime kaudesta, mutta uudet pelaajat joita olemme saaneet tukevat erittäin hyvin meidän pelitapaa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Afrikan kisojen soppa yltyy – Senegal lähetti ison keskisormen liitolle
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys