Onko aika kypsä Cristiano Ronaldon pojan ammattilaisdebyytille? Tätä pohditaan nyt Al-Nassrissa
Saudiarabialainen verkkolehti Alweeam uutisoi omiin lähteisiinsä nojaten, että Al-Nassrissa pohditaan Cristiano Júniorin nostamista seuran edustusmiehistöön (ulkoinen linkki).
Cristiano Júnior eli tuttavallisemmin Cristianinho on portugalilaislegenda Cristiano Ronaldon poika.
Alweeamin mukaan päätös nuoremman Cristianon tulevaisuudesta tehdään kauden päätyttyä.
Isä Ronaldon sopimus Al-Nassrin kanssa on voimassa vielä ensi kauden. Lehdessä arvioidaan, että Cristianinhon nostaminen edustusjoukkueeseen voi olla seuran sommittelema keino sitouttaa hänen isäänsä.
Isän ja pojan pelaaminen samassa joukkueessa samaan aikaan on harvinaista. Rivaldo pelasi poikansa Rivaldinhon kanssa samaan aikaan Brasilian kakkosdivisioonassa 2015. Tuhkimotarinaa pojan urasta ei kuitenkaan tullut. 30-vuotias Rivaldinho edustaa nykyisin thaimaalaista Bangkok Unitedia.
15-vuotias Cristianinho on pelannut kuluvan kauden aikana kuusi ottelua Portugalin alle 16-vuotiaiden maajoukkueessa. Hän on tehnyt niissä yhden maalin.
Lisäksi hän teki muutama päivä sitten hattutempun Al-Nassrin alle 16-vuotiaiden 4–3-voitossa Al-Fayhasta.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Cristianinho muutti Saudi-Arabiaan isänsä mukana. Tämä vaihtoi sankarin sädekehän Manchester Unitedissa rahan haalimiseen öljymiljardööreiltä vuonna 2023.
Ronaldolla, 41, on meneillään kelpo kausi Al-Nassrin riveissä. Joukkue johtaa Saudi-Arabian liigaa ja pelaa keskiviikkona AFC Champions League Two -kilpailun välierissä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suosittu sometili julkaisi vähäpukeisen kuvan naispelaajasta ja meni monen mielestä liian pitkälle
- Onko aika kypsä Cristiano Ronaldon pojan ammattilaisdebyytille? Tätä pohditaan nyt Al-Nassrissa
- Katso ilmaiseksi: Cristiano Ronaldo ottaa mittaa suomalaispuolustajasta – jahtaa ensimmäistä pokaaliaan Saudi-Arabiassa
- PSG panee lisää kapuloita Liverpoolin rattaisiin
- Haastattelu: Miska Ylitolva sopeutui kovempaan kilpailutilanteeseen HJK:ssa
- 19-vuotias jalkapalloilija loukkaantui hengenvaarallisesti puukotuksessa
- Paikallispommi – HIFK ja Jokerit kohtaavat toisensa Suomen Cupissa
- Palaako Roberto Mancini Italian päävalmentajaksi? Näin hän vastasi
- Massiivisia eroja Veikkausliigassa – suomalaisosuudessa yli 50 prosentin kuilu
- Gilla FC rymistelee siirtomarkkinoilla: hankki jälleen entisen Veikkausliiga-pelaajan
- Gilla FC rymistelee siirtomarkkinoilla: hankki jälleen entisen Veikkausliiga-pelaajan
- Paikallispommi – HIFK ja Jokerit kohtaavat toisensa Suomen Cupissa
- Massiivisia eroja Veikkausliigassa – suomalaisosuudessa yli 50 prosentin kuilu
- Näkökulma: HIFK:n ja HJK:n ottelut paljastivat yhden asian suomalaisesta jalkapallokulttuurista
- 19-vuotias jalkapalloilija loukkaantui hengenvaarallisesti puukotuksessa
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Bayern München varmisti Bundesliigan mestaruuden näytöstyyliin
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Palaako Roberto Mancini Italian päävalmentajaksi? Näin hän vastasi
- Haastattelu: Miska Ylitolva sopeutui kovempaan kilpailutilanteeseen HJK:ssa