FIFA on perunut paraguaylaisen selostajan Jorge Chipi Veran akkreditoinnin MM-kisoihin hänen kritisoitua voimakassanaisesti lajin kattojärjestöä ja erotuomareita, kertoo Athletic.

ABC TV:llä työskentelevä Vera menetti malttinsa viime lauantaina, kun Paraguayn Miguel Almirón sai ennennäkemättömän punaisen kortin kisoissa.

Videotarkistuksessa havaittiin selvästi, että hän peitti suunsa puhuessaan Turkin Mert Müldürille, joka ilmoitti tilanteesta välittömästi erotuomarille. Uuden säännön mukaan pelaaja voidaan poistaa kentältä, jos hän keskustelutilanteessa vastustajan kanssa peittää suunsa kädellä, käsivarrella tai paidalla. Lopullinen ratkaisu jää kuitenkin aina erotuomarin harkintaan.

Almirón on historian ensimmäinen pelaaja, joka sai punaisen kortin uuden säännön myötä.

Tilanteesta tulistunut Vera kutsui FIFA:n puheenjohtajaa Gianni Infantinoa ja ottelun erotuomaria Ivan Bartonia selostuksessaan ”vitun roistoiksi” ja syytti heitä ”jalkapallon tappamisesta”. Lisäksi hän käytti ilmaisua ”huoranpenikat” yli 20 kertaa.

FIFA ilmoitti Veralle, että hänen käytöksensä rikkoi ABC Deportesille myönnetyn mediaoikeuslisenssin ehtoja. Tämän seurauksena hän ei enää saa osallistua otteluihin paikan päällä turnauksessa.

Maanantaina selostaja julkaisi anteeksipyynnön sosiaalisessa mediassa.

– Paraguayn ja Turkin välisen ottelun lähetyksen aikana menetin malttini.

– Turhautumiseni keskellä, kun maani pelaaja ajettiin ulos ja koin, että maajoukkuettani kohdeltiin epäoikeudenmukaisesti, käytin loukkaavia ja sopimattomia ilmaisuja erotuomaria, FIFA:a ja sen johtoa kohtaan.

Paraguay on kirjoitushetkellä lohkossaan kolmantena ja kohtaa viimeisessä lohkopelissään Australian perjantaina kello 5 Suomen aikaa.

VAR502GT

@VAR502GT
Este es el video de los insultos proferidos por el periodista paraguayo JORGE “Chipi” VERA luego de la expulsión de un jugador paraguayo en el juego 🇹🇷 vrs. 🇵🇾
Dichos insultos conllevaron a que FIFA cancelara la acreditación mundialista del relator paraguayo.
🎥 Pelota Yara

Linkki twiittiin.

LUE MYÖS