FC Viikingit vahvisti asemiaan Ykkösen keskikastissa – "Viimeistely on ollut alkukauden ongelmana"

FC Viikingit piti pintansa keskiviikkona FC Hämeenlinnaa vastaan Vuosaaressa. Isännät nousivat takaa-ajoasemasta 2-1-voittoon viime minuuttien voittomaalilla. Voittomaali oli onnekas – pallo kimposi hämäläisten puolustajasta Ozeias Grazianosta omaan maaliin. FC Hämeenlinnan maalin teki Harri Suhonen ja Viikinkien ensimmäisen Eero Peltonen.
Sarjan jumbosijaa pitävä FC Hämeenlinna ei myynyt nahkaansa halvalla, ja oli kenttätapahtumien perusteella lähes tasaväkinen isäntien kanssa. Viikingeillä oli hieman enemmän maalipaikkoja, mutta suurin osa laukauksista karkasi taivaan tuuliin.
Voitto ja kolme pistettä kelpasivat Viikinkien päävalmentajalle Ilkka Jäntille, tyyli on toissijaista.
– Ei toiminta kentällä ollut sellaista kuin ajateltiin, jos tehdään sellaisia virheitä mitä tänäänkin. Paljon hyvää, mutta myös paljon käsittämättömiä ratkaisuja, Jäntti kertoi ottelun jälkeen SuomiFutis-sivustolle.
– Taisteluvoitto, joka mielestäni ansaittiin. Kaikki pisteet kelpaavat. Se on totuus, että kukaan ei kysy kauden lopussa, miten ne pinnat ovat tulleet. Erittäin tärkeä voitto.
Viikinkien peli on ailahdellut laidasta laitaan. Edellisessä pelissä tuli murskatappio AC Oululle. Sarjassa ei vielä hirveitä eroja ole, mutta aivan kärkisijoille Viikingit tuskin nousevat, kuten ennakkoon osattiin odottaa.
Parhaimmillaan Viikingit pyörittää peliä kuitenkin näyttävästi, mutta tehokkuutta ei ole samalla tavalla kuin Ykkösen kärkiporukoilla.
– Viimeiset syötöt ja viimeistely on ollut koko alkukauden ongelmana. Meillä jankataan paljon, että miten teet treeneissä, siten menee peleissäkin. Treenkentälläkin vaaditaan skarppausta. Se on myös korvien välistä kiinni.
– Niin kuin on nähty, jätkät osaa kyllä palloa liikuttaa. Mutta se mihin sitä liikutetaan, miten ja milloin – sitä pitää treenata.
Viikingit on kymmenen joukkueen sarjassa kuudentena yhdeksällä pisteellä kuudesta ottelusta. Viidentenä oleva AC Oulun on tasapisteissä Viikinkien kanssa ja takana seuraavat joukkueet ovat viidessä pisteessä. Joukkueet ovat pelanneet kuusi tai seitsemän peliä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- HJK:lle järkyttävä pettymys ja Ilvekselle kunnon selkäsauna
- Interin puolustuslinja saa kovan paluumuuttajan Hollannista
- KuPS saa tutun vieraan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Komento FC Hakassa vaihtuu: väliaikaisvalmentaja ehti olla pestissään kaksi päivää, toimitusjohtaja hyppää apuvalmentajaksi
- Tiesitkö tätä? Surinamen varapresidentillä on hallussaan himoittu maailmanennätys – keinot olivat kyseenalaisia
- Näkökulma: Paljon parjattu jalkapallojournalismi on kulttuurimedioiden kermaa, vaikka itse sanonkin
- Francesco Tottin poika, 19, virallisti uransa lopettamisen
- Näkökulma: Naisjalkapalloilun väheksyminen on inhimillistä
- Kirja-alan vaikuttaja: Voisimme oppia jalkapallokulttuurilta paljon, jos emme vain seuraisi sitä vierestä
- Oliver Antman puhui tulevaisuudestaan: ”Jos jotain hyvää ilmaantuu…”
- Oliver Antman puhui tulevaisuudestaan: ”Jos jotain hyvää ilmaantuu…”
- Tässä on maailman paras saari jalkapallossa
- Haastattelu: HJK:n urheilujohtaja Petri Vuorinen kertoi miten pelaajatarkkailu on muuttunut vuosien saatossa – näin pelaajia hankitaan HJK:hon
- Francesco Tottin poika, 19, virallisti uransa lopettamisen
- Lissabonissa ei aikailtu: Sporting paljasti Viktor Gyökeresin korvaajan
- Lucas Bergströmin tilanne helpottumassa – Mallorca myymässä ykkösmaalivahtinsa
- Haastattelu: Miika Nuutinen kokee HJK:n hyökkäyspelaamisen kehittyneen
- Kirja-alan vaikuttaja: Voisimme oppia jalkapallokulttuurilta paljon, jos emme vain seuraisi sitä vierestä
- Näkökulma: Naisjalkapalloilun väheksyminen on inhimillistä
- Romano: Bayer Leverkusen ja AS Monaco lähellä yhteisymmärrystä Lukas Hradeckyn siirrosta