FC Lahti on solminut kolmevuotisen sopimuksen Onuray Kösen kanssa. Nuori lupaus tähtää tulevaisuuteen suurin odotuksin.

Vuonna 1996 syntynyt Köse on tuttu näky poikien maajoukkueista. Alle 17-vuotiaiden maajoukkueen riveissä nuorukainen on esiintynyt 15 kertaa, joissa on syntynyt neljä maalia.

– Fiilikset ovat hyvät. Tavoitteeni on auttaa parhaani mukaan seuraa saavuttamaan mahdollisimman hyvän sijoituksen liigassa lähivuosina. Itse toivon saavani FC Lahdessa alle hyviä pelivuosia ja sitä kautta tien auki ammattilaiseksi Euroopan kentille, Köse toteaa seuran verkkosivuilla.

Päävalmentaja Tommi Kautonen uskoo nuorukaisessa olevan potentiaalia:

– Onuray on lahtelaisen juniorikoulun kasvatti. Köse tulee jatkamaan kasvuaan ammattilaiseksi FC Lahden nuorten pelaajien putkessa. Toivon, että hän seuraa Klingan ja Meron viitoittamaa tietä ja on valmis liigamiehistöön hyvin pian. Nyt alkaa systemaattinen ja kova työnteko, Kautonen kertoo.

CasinoEuro tarjoaa sinulle 5€ ILMAISRAHAA!