Palaako tuttu mies Huuhkajien ykköshyökkääjäksi? – ”Ollut koko ajan mielessä”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajat pelasi viime viikolla Thaimassa King’s Cupissa kaksi ottelua, joista saldona oli 3-1-voitto Thaimaasta sekä 0-3-tappio Ruotsille. Ottelut pelattiin ns. talvimaajoukkueilla, missä miehistöt oli kasattu pääasiassa Pohjoismaisia seurajoukkueita edustavista miehistä.
Helmikuun alussa on vuorossa virallinen kansainvälinen ottelupäivä, milloin mukana ovat kaikki eurosarjojen ykkösmiehet.
– Saamme Israeliin nyt ensi kertaa ns. ykkösnyrkin koolle, kun ottelu on kansainvälisenä pelipäivänä. 21 pelaajaa on mukana – muutama poissaolo on loukkaantumisten tai seurajoukkuekiireiden takia, Huuhkaja-luotsi Mixu Paatelainen kertoo.
– Perparim Hetemaj on ollut loukkaantuneena ja sovimme, että hän ei lähde nyt mukaan vaikka onkin harjoittelukunnossa. Myöskään Petri Pasanen ei lähde Israeliin seurajoukkuekiireiden takia, mutta on ehdottomasti kuvioissa mukana, päävalmentaja tarkentaa.
Forssell palannut ykköshyökkääjäksi?
HJK:hon talven aikana siirtynyt Mikael Forssell putosi välillä jo maajoukkuekuvioista, kun hän oli ilman seuraa. Nyt mies vakuutti valmennusjohdon Thaimaan King’s Cupin otteillaan – kaksi maalia isäntiä vastaan – ja saattaa hyvinkin olla ykköshyökkääjänä seuraavissa maaotteluissa. – ”Miklu” on ollut koko ajan mielessä ja Thaimaassa osoitti haastavansa jo nyt kaikki hyökkääjät peliajasta, Paatelainen mietiskeli. Voit katsoa tästä koko valitun Huuhkaja-miehistön koostumuksen. Israel-Suomi-ottelu pelataan keskiviikkona 6. helmikuuta klo 20.00 Netanyassa. Ottelusta on suora lähetys Yle Areenassa. TV2 näyttää ottelusta jälkilähetyksen kello 22.05 alkaen. Lähde: Huuhkajien Facebook- ja Twitter-sivutLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Virallista: HJK vahvistaa hyökkäystään – ”Tuo kentälle erilaisen vaihtoehdon”
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä