Inter hankki puolustajan Ajaxista
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa viime kaudella yhdeksänneksi sijoittunut FC Inter on solminut kaksivuotisen sopimuksen laitapuolustajana pelaavan Stefan Marinkovicin kanssa. 19-vuotias Marinkovic siirtyy Interiin hollantilaisesta Ajaxista, jonka maineikkaassa nuorisoakatemiassa hän pelasi kolmen vuoden ajan.
Sveitsissä syntynyt ja uransa aloittanut Marinkovic on pelannut sekä Sveitsin että hänen vanhempiensa synnyinmaan Serbian nuorisomaajoukkueissa. Ennen siirtoaan Ajaxiin hänen seuransa oli FC Luzern.
Interin testissä jo tammikuussa ollut 188-senttinen puolustaja vaihtoi Ajaxin akatemian mielellään miesten peleihin Interissä.
– Joukkue on ottanut minut vastaan erittäin hyvin ja kaikki on toiminut seurassa niin kuin pitääkin. Odotan innolla pääseväni pelaamaan aikuisten sarjoissa ja parhaassa tapauksessa tämä siirto voi toimia hyvänä ponnahduslautana urallani, Marinkovic kertoo.
Interin päävalmentaja Job Dragtsma kertoo seuranneensa Marinkovicia jo jonkin aikaa ennen testijaksoa.
– Tiesimme käytännössä heti kauden päättymisen jälkeen, että tarvitsemme vasemman laitapuolustajan. Sain Marinkovicista vinkin jo viime vuonna yhdeltä kontaktiltani, hollantilaisvalmentaja muistelee.
Marinkovic on Interin mukana jo huomenna pelattavassa Liigacupin ottelussa IFK Mariehamnia vastaan.
Lähde: FC Interin tiedote
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Katso: Onni Valakari maalinteossa – San Diego aloitti MLS:n pudotuspelit voitolla
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- HJK jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa – FC Interistä uusi sarjakärki
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Uskomaton vire! Leo Walta täysin pitelemätön Ruotsissa
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa